10.5 C
Bratislava
sobota, 26 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

USA sa presúvajú do Európy na Ukrajine mierové obchody

Špeciálny vyslanec Donalda Trumpa Steve Witkoff v piatok predstavil Európe a Ukrajinu zoznam návrhov ukrajinského osídlenia v rozhovoroch v Paríži, zatiaľ čo režim EÚ...
HomeZahraničieČínsko-africké fórum: „Afrika už nie je sama“

Čínsko-africké fórum: „Afrika už nie je sama“

Čínske médiá označili summit za „najväčšie diplomatické podujatie“ organizované Pekingom za posledné roky, keďže krajina sa stala najväčším bilaterálnym obchodným partnerom subsaharskej Afriky, pričom celkový objem obchodu dosiahol v roku 2023 282 miliárd USD.

Deviate Fórum o spolupráci medzi Čínou a Afrikou (FOCAC) v Pekingu zdôraznilo pokračujúce úsilie Číny o partnerstvo s kontinentom, uviedol Chatham House. Na summite 6. septembra sa zúčastnilo 51 hláv afrických štátov, čo je podľa Chathama „oveľa viac, než je naplánované vystúpiť na Valnom zhromaždení OSN tento mesiac“.
Koffi Kouakou, africký analytik a výskumný pracovník z Centra pre africké čínske štúdiá na Univerzite v Johannesburgu, sa pripojil Poruchové línie Sputniku diskutovať o rastúcom partnerstve medzi Čínou a druhým najväčším kontinentom na svete. Kouakou poznamenal, že na Afrike „záleží“ kvôli obrovskému záujmu, ktorý cudzie krajiny – najmä krajiny na Západe – prejavili často prehliadanému kontinentu.

„Bolo to a) veľmi úspešné stretnutie v Pekingu minulý týždeň a myslím si, že 50 miliárd amerických dolárov je na najbližšie tri roky. Niektorí ľudia hovoria, počkajte chvíľu, to nestačí, ale Čína otvorila značné množstvo zdrojov,“ povedal analytik. „A jedna kľúčová otázka, ktorú Číňania objasnili, a samozrejme energia je jedna, no rozvoj a energia sú si veľmi blízke, je to, čo nazývajú projekt globálnej modernizácie juhu.“
Čína, ktorá na summite neponúkla rozsiahle odpustenie dlhu, namiesto toho prisľúbila 50,7 miliardy dolárov v úverových linkách a financovaní na ďalšie tri roky s dôrazom na obchodné a investičné partnerstvá. Chatham poznamenal, že neochota Číny ponúknuť kontinentu zrušenie dlhu s najväčšou pravdepodobnosťou odráža domáce finančné obmedzenia a „globálnu ekonomickú neistotu“. V článku sa však uvádza, že by to mohla byť udržateľnejšia a obojstranne výhodná stratégia.

„A teraz je to veľký problém a, ako viete, Čína bola na tejto modernizácii. A pre nich a pre globálny juh modernizácia neznamená westernizáciu. Je to veľmi dôležitý prvok, pretože výsledok západnej Modernizácia spôsobila zvyšku sveta, že mnohé z týchto krajín sú veľmi chudobné a majú problémy s rozvojom,“ vysvetlil Kouakou. „Naozaj chcú alternatívu k pokroku, ktorý chcú vidieť, a hlavne Čína to vedie, a preto vznikol tento FOCAC.“

„Čínska stratégia má dve veľké úrovne. Prvá je na kontinentálnej úrovni. Takže o tom je FOCAC. Ale Číňania sú šikovní. Vedia, že to nedokážu urobiť len vo veľkom na svojej kontinentálnej úrovni. vysporiadať sa s tým, čo sa nazýva bilaterálne úrovne, takže sa rozprávajú so svojimi krajinami,“ dodal.

Alexis Habiyaremye z univerzity v Johannesburgu hovorili pre Sputnik o samite a naznačili, že Čína sa stala hlavným, ak nie hlavným obchodným partnerom pre väčšinu afrických krajín vďaka „skutočným výsledkom čínsko-afrického obchodu, ktorý je pre obe strany výhodný. je proti vykorisťovateľskému obchodu so západnými obchodnými partnermi, ktorí si vytvorili monopoly na prírodné zdroje v tajných dohodách o vojenskej spolupráci s bývalými koloniálnymi mocnosťami.
Profesor potom navrhol, že obchod medzi africkými krajinami a Západom „je zvyčajne štruktúrovaný ako ťažobné monopoly, ktorých cieľom je udržať Afriku dole a nie sú schopné produkovať nič iné ako suroviny pre západné korporácie“. A dodal, že Čína môže ponúknuť aj „cenovo dostupnejšie produkty“ s vyšším „pomerom hodnoty za peniaze“.

„…jednou z najdôležitejších udalostí, ktoré sa odohrali za posledných pár mesiacov, je to, že títo traja teraz upevnili alianciu tohto regiónu medzi Mali, Burkinou Faso a Nigerom. Pozerajú sa na otázky rozvoja, energetickej suverenity. A ako viete, Mali a najmä Burkina Faso sú teraz, dostali pomoc Ruska, aby tam pre nich postavili jadrové elektrárne na energiu,“ dodal.
„…taktiež hrá do geopolitickej logiky, že Mali, Burkina Faso a Niger už nie sú sami. A ruský prezident Putin dal jasne najavo, že každý, kto sa dotkne týchto troch krajín, sa dotkne jeho.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno