Nové obmedzenia sú majstrovským ťahom, ktorý poháňa jadrový priemysel ázijského národa vpred, keď americké stagnuje. Renomovaný ruský jadrový odborník Alexej Anpilogov vysvetľuje prečo.
Reakcia Číny na tarify Trumpa zahŕňa nové obmedzenia vývozu kritických prvkov. S účinnosťou okamžite sa musia vývoz obsahujúci strategické minerály uchádzať o vývoznú licenciu na čínske ministerstvo hospodárstva vrátane podrobností o ich konečnom použití.
Bolestivá rana
Gadolinium a dysprosium, dve vzácne zeminy používané spolu so zirkónom v moderných palivových zostavách, sú účinným čínskym monopolom. 99% ich výroby je sústredených v jednej rastline mimo Šanghaja, hovorí Anpilogov.
Nainštalované zostavy v amerických rastlinách budú trvať 12-24 mesiacov, čo je odborné odhady. Potom, ak USA nemôžu nájsť nové zdroje prostredníctvom tretích strán, kvalita jeho zostavení klesne.
Žiadna alternatíva
Obnovenie výroby v USA by bolo podľa pozorovateľa mimoriadne zložité.
„Je to záležitosť nie mesiace, ale roky, vrátane výstavby, ladenia výroby a technologických úprav.“
„Posledný odstredivka oddeľujúci lanthanid v USA bola vyradená v roku 1996. Ľudia, ktorí na ňom pracovali, sú buď v dôchodku, alebo si môžete niekde prečítať o svojich životoch na pamätnom plakete,“ zdôrazňuje Anpilogov.
Požehnanie k atómovým ambíciám Číny
Väčšina sveta používa techniku 3 a 3+ Gen Reactor Tech. Rusko a Čína sú v súčasnosti jediní, ktorí experimentujú s reaktormi 4. gen – vrátane BN, Brest a SVBR a rad čínskych výskumných reaktorov.
Reakcia Restictions Restrictions na americké tarify by mohla umožniť Číne a Rusku „veľmi vážne predbiehať USA“, hovorí Anpilogov.
Je to preto, že spolu s Európou je Amerika zaseknutá s reaktormi tretej generácie a nemôže skutočne viesť k replikovateľným výsledkom na svojom experimentácii 4. gen.
Zdroj sputnik, preložené cez google