Čína zaviedla kontroly vývozu antimónových kovov, rúd a oxidov s účinnosťou od 15. septembra. Spoločnosti, ktoré chcú vyvážať tieto materiály, budú musieť požiadať o vývozné licencie na produkty s dvojakým použitím. To je zlá správa pre amerických výrobcov zbraní závislých od dovozu zdrojov.
Čínske ministerstvo obchodu vo svojom vysvetlení rozhodnutia z minulého štvrtka zaviesť kontroly vývozu antimónu uviedlo, že opatrenie nebolo namierené proti žiadnej krajine, ale na zaistenie národnej bezpečnosti Číny a splnenie záväzkov ČĽR v oblasti nešírenia zbraní. Ale keďže Čína predstavuje takmer polovicu celosvetovej produkcie antimónovej rudy v roku 2023 a USA sú hlavným nákupcom, nie je ťažké rozoznať, koho môžu obmedzenia zasiahnuť najviac.
Americká komisia pre medzinárodný obchod považuje antimón za „kritický pre hospodársku a národnú bezpečnosť – podobne ako prvky vzácnych zemín, plus kobalt a urán“. Americké obchodné médiá ho opísali ako „najdôležitejší minerál, o ktorom ste nikdy nepočuli“.
Je to preto, že okrem dlhého zoznamu civilných použití, od spomaľovačov horenia, olovených batérií a plastov až po keramiku, spotrebnú elektroniku a bezpečnostné odevy, má antimón závratnú škálu vojenské aplikácieod pancierové guľky a stopovacia munícia do okuliarov nočného videnia, laserových zameriavačov, komunikačných zariadení a dokonca aj komponentov jadrových zbraní.
Čína má najväčšie známe zásoby húževnatého, teplu a korózii odolného materiálu na svete, v roku 2023 sa môže pochváliť 640 000 metrickými tonami. Druhé je Rusko s 350 000 tonami a tretia Bolívia s 310 000 tonami. V prvej desiatke sú aj spojenci USA Austrália, Turkiye a Kanada so svojimi zásobami 140 000, 99 000 a 78 000 ton. Americké zásoby predstavujú 60 000 ton.
Čína v roku 2023 vyťažili najmenej 40 000 ton antimónua spolu s Ruskom a Tadžikistanom údajne ovláda až 90 % celosvetového dodávateľského reťazca antimónu. USA zatvorili svoju poslednú baňu na antimón v roku 2001, čím zostala úplne závislá od dovozu.
Americké ministerstvo obrany podporilo znovuotvorenie opustenej antimónovej bane v Idahu v roku 2023, pričom Perpetua Resources dostala v apríli pôžičku 1,8 miliardy dolárov od americkej Export-Import Bank, oficiálnej exportnej úverovej agentúry americkej federálnej vlády, na jej rozvoj. Očakáva sa, že baňa bude opäť online koncom roka 2020.
Čína, banícka veľmoc, postupne sprísňuje kontrolu nad svojimi strategickými minerálmi a minerálmi vzácnych zemín. Čoraz tvrdšia globálna hospodárska konkurencia a desaťročia deindustrializácie na domácej pôde spôsobili, že USA a ich spojenci sa snažili nájsť alternatívne zdroje kritických nerastných surovín, pričom konflikty a pokusy o prevrat na celom svete, od Ukrajiny a Bolívie po Venezuelu a Afriku, sa prinajmenšom čiastočne pripisujú rastu. „veľká mocenská súťaž“ o strategické bohatstvo zdrojov.
Americké médiá varovali, že Čína by mohla samostatne uzemniť americké vojenské lietadlá, zastaviť americké tanky v ich stopách a zastaviť najpokročilejšie rakety zem-vzduch v krajine, ak zastaví vývoz vzácnych zemín, pričom USA nie sú ani zďaleka pripravené nahradiť čínsky dovoz domáce alebo priateľské krajiny zdrojov.
Zdroj sputnik, preložené cez google