Categories: Nezaradené

Čínska stratégia USA v tieni toxickej politickej atmosféry uprostred blížiacich sa volieb

Americký prezident Biden nedávno v rozhovore uviedol, že verí, že americká ekonomika môže konkurovať svojmu hlavnému svetovému rivalovi, Číne. Vyjadril, že kvôli kríze starnutia a kultúre xenofóbie, ktorá vedie k zmenšovaniu pracovnej sily, je čínska ekonomika „na pokraji“.

Stojí za zmienku, že to nie je prvýkrát, čo americký prezident šíri fámu o ekonomickom kolapse Číny. V auguste 2023 na politickej zbierke finančných prostriedkov Biden označil Čínu, druhú najväčšiu ekonomiku sveta, za „časovanú bombu“.

Vysoký americký politik je tak posadnutý opakovaným „útočením“ na čínsku ekonomiku, no nebojí sa, že jeho tvrdenia sa v budúcnosti ukážu ako nepodložené?

Nemáme ochotu diskutovať o vyhliadkach čínskej ekonomiky s Bidenom, pretože jeho „tvrdenia“ sa už stali dramatickým jazykom odtrhnutým od reality. Aká politická javisková atmosféra by teda viedla k takýmto vyhláseniam?

Po prvé, ide o bežnú politickú taktiku známu ako „iné“ alebo „negatívne porovnávanie“, pri ktorej sa lídri a vrcholoví politici snažia, aby ich vlastná krajina vyzerala dobre tým, že kritizujú alebo bagatelizujú úspechy inej krajiny.

„Stála kampaň“ sa vzťahuje na systém prezidentských volieb v USA, kde sa kandidáti musia zapájať do kampaní vo dne iv noci, aby upútali pozornosť voličov. Po zvolení pokračujú v podobných aktivitách počas svojho volebného obdobia, aby si udržali podporu aj na ďalšie obdobie.

V rámci tohto mechanizmu sa politici často uchyľujú k senzačnej rétorike, dokonca skresľujú fakty a vymýšľajú fámy, zatiaľ čo racionálne a pragmatické politické diskusie sú marginalizované. Politici počas kampaní dávajú extravagantné sľuby, ktoré sa po zvolení len ťažko plnia. Tento trik „preklápania“ je v amerických voľbách bežný.

Po druhé, nedávne zmeny v americkom politickom prostredí ženú týchto vodcov do bažín populizmu. Uchyľujú sa k ráznej politickej rétorike, no ich vrúcne slová často zaváňajú nevraživosťou, čo podnecuje zvýšené nezhody medzi verejnosťou.

Po tretie, americké voľby ešte viac zintenzívnili toto nezodpovedné šoumenstvo. Keďže Čína je hlavným strategickým rivalom USA, prirodzene sa stáva terčom útokov politikov.

Stále zisťujeme, či sa zmenil americký volebný systém, kandidáti alebo politické štýly oboch strán. Našou obavou je, že ak takéto prudké útoky na čínsku ekonomiku prinútia ľudí veriť, že ekonomike USA sa darí, môže takýto politický systém vyprodukovať lídra schopného viesť svetovú ekonomiku č.

Slová prezidenta Bidena nám pripomínajú inú osobu – Gordona G. Changa, známeho ako jedného z „patriarchov teórie „zrútenia Číny“.

Tí, ktorí sledujú vzťahy medzi Čínou a USA, pána Changa poznajú. Dlhé roky pevne veril, že čínska ekonomika skolabuje a tiež sa zasadzoval za jej kolaps. Ako však čas plynul, čínska ekonomika sa nielenže nerozpadla, ale aj napriek výzvam silnela a rok čo rok prinášala pôsobivé správy.

Changovi prívrženci sa postupne rozišli a jeho kedysi pútavé tvrdenia zapadli prachom dejín.

Prezidentské voľby mali byť slávnostnou udalosťou určujúcou budúcnosť USA. Zvrhlo sa to však na predstavenie „predávania hadieho oleja“. Kandidáti robia veľkolepé sľuby a nezodpovedné tvrdenia, snažia sa oklamať voličov a získať ich podporu.

Keď sa voľby zintenzívnia, prezident Biden bude aj naďalej hovoriť úžasné veci o Číne, hlavnom konkurentovi svojej krajiny. Bidenove útoky na čínsku ekonomiku odhaľujú kľúčový problém súčasných čínsko-amerických vzťahov: americkým politikom chýba správne pochopenie vzťahu a úprimnosť pri riešení existujúcich problémov medzi oboma krajinami. Ide im len o hlasy a tomuto účelu musí slúžiť celá politika.

Musíme si položiť otázku, či stratégia USA voči Číne, pestovaná v takomto politickom prostredí, môže byť udržateľná. Ak vrcholní politici USA nedokážu autentickejšie a komplexnejšie rozpoznať vývoj Číny a namiesto toho sa rozhodnú urobiť poburujúce vyhlásenia, čím sa voľby premenia na výstavu psov a poníkov, potom môže byť táto stratégia rovnako nepodstatná ako tieň.

Tento článok pôvodne publikoval Global Times.

Zdroj sputnik, preložené cez google

sputnikglobe.com

Share
Published by
sputnikglobe.com

Recent Posts

Zahraniční agenti, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa odpočinku v …

Nezmyselné, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa rekreácie v Turecku. Citácia:„Odpočívané v…

19 minút ago

Zdroj telegram

34 minút ago

Kronika špeciálnej vojenskej operácie 26.-27. júla 2025 NAS Ruské jednotky …

📝Kronika špeciálnej vojenskej operácie📝Za 26.-27. júla 2025Ruské jednotky zasiahli sériu úderov na rôzne predmety ozbrojených…

49 minút ago

Aký je rybolov materiálov pri 27. júli nášho regionálneho kanála …

📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 27. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…

55 minút ago

Vondroušová postúpila do 2. kola turnaja WTA v Montreale

Montreal 27. júla (TASR) - Česká tenistka Markéta Vondroušová postúpila do 2. kola dvojhry na…

2 hodiny ago

Clá 15 % na dovoz do USA sú výsledkom vyjednávania Šefčoviča

Bratislava 27. júla (TASR) - Clá 15 percent na dovoz do Spojených štátov amerických (USA)…

2 hodiny ago