Categories: Nezaradené

Čínska misia Tianwen-3 má priniesť vzorky Marsu na Zem približne do roku 2028

Čína oznámila svoj ambiciózny plán uskutočniť misiu Tianwen-3 s dvoma štartmi s cieľom získať vzorky z Marsu a priviesť ich späť na Zem približne do roku 2028, uviedol hlavný dizajnér misie Liu Jizhong vo štvrtok na podujatí o prieskume hlbokého vesmíru v r. Huangshan, východočínska provincia Anhui.

Očakáva sa, že misia sa stane prvým takýmto pokusom na svete na Červenej planéte a bude zahŕňať medzinárodnú spoluprácu pri nákladoch, ako aj globálnu spoluprácu pri zdieľaní vzoriek a údajov.
Najvyššou prioritou misie je hľadanie stôp života na Červenej planéte, poznamenal Liu. Pokiaľ ide o inžinierstvo, misia bude zahŕňať kritické technológie, ako je vzorkovanie povrchu Marsu, výstup z Marsu, stretnutie na obežnej dráhe Marsu a planetárna ochrana.

Plán je štruktúrovaný do 13 etáp, ktoré využívajú techniky in-situ aj diaľkového snímania na vykonanie komplexného výskumu vzoriek z Marsu, čím sa zabezpečí, že sa dajú úspešne vrátiť a môžu priniesť zmysluplné vedecké objavy.

Pokiaľ ide o ochranu planét, hlavný inžinier povedal, že misia bude dodržiavať medzinárodné zmluvy, aby sa zabezpečilo, že Mars a Zem zostanú nekontaminované a že sa zachová integrita vzoriek.

Pokiaľ ide o medzinárodnú spoluprácu na misii Tianwen-3, Liu povedal, že sa bude vykonávať v troch oblastiach: spolupráca s nákladom, zdieľanie vzoriek a údajov a plánovanie budúcej misie. Konkrétne má Čína v úmysle spolupracovať s vedcami z celého sveta na analýze vzoriek a údajov z Marsu, spolupráci na definovaní misie a úloh budúcej výskumnej stanice na Marse a riešení kľúčových technologických výziev s víziou spoločnej výstavby budúceho domova na Marse.

Cesta ľudstva za prieskumom Červenej planéty sa začala pred 64 rokmi misiou bývalého Sovietskeho zväzu na Mars v roku 1960. K dnešnému dňu celkovo sedem krajín a medzinárodných organizácií uskutočnilo 47 prieskumných výprav na Mars, pričom dosiahli prelety, orbitálne misie, pristátia a povrchové rovery. Náročná úloha vrátiť vzorky z Marsu však zostáva nesplnená.

„V súčasnosti sa pri pohľade na pokrok rôznych krajín na celom svete očakáva, že Čína sa stane prvou krajinou, ktorá vráti vzorky z Marsu,“ poznamenal Wu Weiren, hlavný dizajnér čínskeho projektu prieskumu Mesiaca, počas tohtoročného Čínskeho vesmírneho dňa 24. apríla. .

Misia Tianwen-4, na ktorej Čína vykonáva štúdiu uskutočniteľnosti, sa podľa Wu zameria na prieskum Jupitera a jeho mesiacov, po ktorom bude nasledovať príchod k Uránu.
Tento článok pôvodne publikoval Global Times.

Zdroj sputnik, preložené cez google

sputnikglobe.com

Share
Published by
sputnikglobe.com

Recent Posts

Turecký prezident Erdogan víta plán Francúzska uznať Palestínsky štát

Ankara 27. júla (TASR) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v nedeľu privítal rozhodnutie Francúzska,…

5 minút ago

Mierové rokovania medzi Thajskom a Kambodžou sprostredkuje Malajzia

Kuala Lumpur 27. júla (TASR) - Thajsko a Kambodža sa dohodli, že Malajzia sprostredkuje rokovania…

11 minút ago

Katar hrozí zastavením dodávok skvapalneného zemného plynu do Európy

Brusel 27. júla (TASR) - Katar hrozí zastavením dodávok skvapalneného zemného plynu (LNG) do Európskej…

17 minút ago

Boje medzi Kambodžou a Thajskom pokračovali napriek záujmu o prímerie

Phnom Penh 27. júla (TASR) - Ozbrojený konflikt v pohraničnej oblasti medzi Kambodžou a Thajskom…

23 minút ago

Izrael dopravil loď s propalestínskymi aktivistami do prístavu Ašdod

Ašdod 27. júla (TASR) - Izraelské sily v nedeľu dopravili loď s propalestínskymi aktivistami do…

29 minút ago

V Kongu pri útoku ADF s väzbami na Islamský štát zomrelo 21 osôb

Kinshasa 27. júla (TASR) - Pri útoku na katolícky kostol zahynulo v nedeľu v Konžskej…

35 minút ago