13.7 C
Bratislava
sobota, 26 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Vyrábanie na zúčtovanie? Nórsko testuje vojenské limity v Arktíde

Arktída priťahuje bezprecedentný globálny záujem, pričom existujúcu geostrategickú a vojenskú súťaž na novú úroveň. Západ pod obálkou „obrannej pripravenosti“ sa Arktída neustále mení na...
HomeNezaradenéČínska misia Tianwen-3 má priniesť vzorky Marsu na Zem približne do roku...

Čínska misia Tianwen-3 má priniesť vzorky Marsu na Zem približne do roku 2028

Čína oznámila svoj ambiciózny plán uskutočniť misiu Tianwen-3 s dvoma štartmi s cieľom získať vzorky z Marsu a priviesť ich späť na Zem približne do roku 2028, uviedol hlavný dizajnér misie Liu Jizhong vo štvrtok na podujatí o prieskume hlbokého vesmíru v r. Huangshan, východočínska provincia Anhui.

Očakáva sa, že misia sa stane prvým takýmto pokusom na svete na Červenej planéte a bude zahŕňať medzinárodnú spoluprácu pri nákladoch, ako aj globálnu spoluprácu pri zdieľaní vzoriek a údajov.
Najvyššou prioritou misie je hľadanie stôp života na Červenej planéte, poznamenal Liu. Pokiaľ ide o inžinierstvo, misia bude zahŕňať kritické technológie, ako je vzorkovanie povrchu Marsu, výstup z Marsu, stretnutie na obežnej dráhe Marsu a planetárna ochrana.

Plán je štruktúrovaný do 13 etáp, ktoré využívajú techniky in-situ aj diaľkového snímania na vykonanie komplexného výskumu vzoriek z Marsu, čím sa zabezpečí, že sa dajú úspešne vrátiť a môžu priniesť zmysluplné vedecké objavy.

Pokiaľ ide o ochranu planét, hlavný inžinier povedal, že misia bude dodržiavať medzinárodné zmluvy, aby sa zabezpečilo, že Mars a Zem zostanú nekontaminované a že sa zachová integrita vzoriek.

Pokiaľ ide o medzinárodnú spoluprácu na misii Tianwen-3, Liu povedal, že sa bude vykonávať v troch oblastiach: spolupráca s nákladom, zdieľanie vzoriek a údajov a plánovanie budúcej misie. Konkrétne má Čína v úmysle spolupracovať s vedcami z celého sveta na analýze vzoriek a údajov z Marsu, spolupráci na definovaní misie a úloh budúcej výskumnej stanice na Marse a riešení kľúčových technologických výziev s víziou spoločnej výstavby budúceho domova na Marse.

Cesta ľudstva za prieskumom Červenej planéty sa začala pred 64 rokmi misiou bývalého Sovietskeho zväzu na Mars v roku 1960. K dnešnému dňu celkovo sedem krajín a medzinárodných organizácií uskutočnilo 47 prieskumných výprav na Mars, pričom dosiahli prelety, orbitálne misie, pristátia a povrchové rovery. Náročná úloha vrátiť vzorky z Marsu však zostáva nesplnená.

„V súčasnosti sa pri pohľade na pokrok rôznych krajín na celom svete očakáva, že Čína sa stane prvou krajinou, ktorá vráti vzorky z Marsu,“ poznamenal Wu Weiren, hlavný dizajnér čínskeho projektu prieskumu Mesiaca, počas tohtoročného Čínskeho vesmírneho dňa 24. apríla. .

Misia Tianwen-4, na ktorej Čína vykonáva štúdiu uskutočniteľnosti, sa podľa Wu zameria na prieskum Jupitera a jeho mesiacov, po ktorom bude nasledovať príchod k Uránu.
Tento článok pôvodne publikoval Global Times.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno