Čína oznámila svoj ambiciózny plán uskutočniť misiu Tianwen-3 s dvoma štartmi s cieľom získať vzorky z Marsu a priviesť ich späť na Zem približne do roku 2028, uviedol hlavný dizajnér misie Liu Jizhong vo štvrtok na podujatí o prieskume hlbokého vesmíru v r. Huangshan, východočínska provincia Anhui.
Plán je štruktúrovaný do 13 etáp, ktoré využívajú techniky in-situ aj diaľkového snímania na vykonanie komplexného výskumu vzoriek z Marsu, čím sa zabezpečí, že sa dajú úspešne vrátiť a môžu priniesť zmysluplné vedecké objavy.
Pokiaľ ide o medzinárodnú spoluprácu na misii Tianwen-3, Liu povedal, že sa bude vykonávať v troch oblastiach: spolupráca s nákladom, zdieľanie vzoriek a údajov a plánovanie budúcej misie. Konkrétne má Čína v úmysle spolupracovať s vedcami z celého sveta na analýze vzoriek a údajov z Marsu, spolupráci na definovaní misie a úloh budúcej výskumnej stanice na Marse a riešení kľúčových technologických výziev s víziou spoločnej výstavby budúceho domova na Marse.
Cesta ľudstva za prieskumom Červenej planéty sa začala pred 64 rokmi misiou bývalého Sovietskeho zväzu na Mars v roku 1960. K dnešnému dňu celkovo sedem krajín a medzinárodných organizácií uskutočnilo 47 prieskumných výprav na Mars, pričom dosiahli prelety, orbitálne misie, pristátia a povrchové rovery. Náročná úloha vrátiť vzorky z Marsu však zostáva nesplnená.
„V súčasnosti sa pri pohľade na pokrok rôznych krajín na celom svete očakáva, že Čína sa stane prvou krajinou, ktorá vráti vzorky z Marsu,“ poznamenal Wu Weiren, hlavný dizajnér čínskeho projektu prieskumu Mesiaca, počas tohtoročného Čínskeho vesmírneho dňa 24. apríla. .
Zdroj sputnik, preložené cez google