10.8 C
Bratislava
nedeľa, 27 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Lavrovské školy CBS o ruskej diplomacii, signalizuje pokrok vo vzťahoch s nami

Russo-American rozhovory prebiehajú a pohybujú sa správnym smerom, informoval ruský minister zahraničných vecí Sergey Lavrov CBS. Plán EÚ a NATO TWRE TRUMP Európa a NATO hrajú...
HomeNezaradenéČínska jadrová elektráreň odolná proti zrúteniu by mohla byť plánom pre čistejšiu...

Čínska jadrová elektráreň odolná proti zrúteniu by mohla byť plánom pre čistejšiu budúcnosť

Jadrová energia môže poskytnúť veľký a spoľahlivý zdroj nízkouhlíkovej energie, ktorá pomôže znížiť emisie skleníkových plynov a bojovať proti klimatickým zmenám. Návrh by tiež mohol pomôcť Číne znížiť jej závislosť od uhlia.

Čínska univerzita Tsinghua odhalila prvú jadrovú elektráreň na svete, ktorá je odolná proti zrúteniu, uvádza sa v správe z r. The Independent.
Konštrukcia predstavuje významný krok vpred pre jadrovú bezpečnosť a mohla by zabrániť katastrofám spôsobeným extrémnym teplom vznikajúcim pri štiepení jadra. Pri nesprávnom riadení môže prehriatie spôsobiť výbuch a uvoľnenie nebezpečného žiarenia.
Čínsky závod využíva inovatívny dizajn s názvom a „kamienkový reaktor“ aby sa znížilo riziko roztopenia. Staršie konštrukcie reaktorov, ako sú tlakovodné reaktory (PWR), vyžadujú aktívny zásah na odstavenie v prípade núdze, zatiaľ čo ich bezpečnostné systémy vyžadujú vonkajší zdroj energie na prevádzku čerpadiel, ktoré cirkulujú chladiace kvapaliny.
Ale kamienkové reaktory sú jedinečné, pretože ich palivové tyče nie sú chladené cirkulujúcou vodou. Namiesto toho je reaktor v podstate veľká beztlaková násypka naplnená sférickými kamienkami vyrobenými z vrstiev obohateného uránového paliva, uhlíka, ktorý pôsobí ako moderátor, a povlaku karbidu kremíka.
Tieto gule veľkosti biliardovej gule dodáva nemecká spoločnosť SGL Group a sú veľmi odolné voči teplu. Chladivom je plyn hélium, ktorý je chemicky neutrálny a zostane plynný pri akejkoľvek teplote.
Podľa iného správa kamienky sú schopné odolať teplotám „do 1 600 °C (3 000 °F)“. Teplo kamienkov spôsobuje, že hélium prirodzene cirkuluje, keď sú čerpadlá vypnuté. Kvôli vysokému pomeru povrchu k objemu kamienkov tepelné straty prevyšujú tvorbu tepla.
Čínski vedci testovali reaktory tak, že ich pripojili k parnej turbíne s výkonom 210 MWe, ktorá zmierňovala jadrové reakcie a udržiavala bezpečné teploty, pričom jadro sa odstavilo v priebehu niekoľkých minút a reakcia aj teplota sa stabilizovali približne za 35 hodín.
11. marca 2011 Japonsko zažilo veľké východojaponské zemetrasenie, po ktorom nasledovala silná vlna cunami, ktorá vyústila do vážnej jadrovej havárie v jadrovej elektrárni Fukušima Daiichi. Tri zo šiestich reaktorov v elektrárni utrpeli vážne poškodenie aktívnej zóny a uvoľnili vodík a rádioaktívne materiály.
Projekt elektrárne zo 70. rokov mal byť vyradený z prevádzky predtým, ako cunami vyradila záložné dieselové generátory, čo spôsobilo roztavenie. Sutiny a úlomky zabránili pohotovostným posádkam dostať sa do elektrárne včas, aby zabránili výbuchu.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno