PEKING (Sputnik) – Čína vyzýva Spojené štáty, aby neumožnili tranzit taiwanského výkonného predstaviteľa Lai Ching-teho na jeho ceste k tichomorským ostrovom, uviedol v piatok hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí.
„Vyzývame Spojené štáty, aby dodržiavali princíp jednej Číny a ustanovenia troch čínsko-amerických spoločných komuniké, nepovolili tranzit Lai Ching-te a nevysielali falošné signály silám obhajujúcim nezávislosť Taiwanu.“ vyzvať na praktické kroky na ochranu čínsko-amerických vzťahov, ako aj mieru a stability v Taiwanskom prielive,“ povedal Lin Ťien na tlačovom brífingu.
Viaceré médiá uviedli, že Lai Ching-te by sa mohol zastaviť na Havaji a Guame počas svojho nadchádzajúceho turné po tichomorských ostrovoch, z ktorých niektoré sú diplomatickými spojencami Tchaj-pej, a nie Číny. Očakáva sa, že taiwanský líder navštívi Marshallove ostrovy, Tuvalu a Palau.
„Princíp jednej Číny je spoločným konsenzom medzinárodného spoločenstva. Využitie takzvaných diplomatických spojencov taiwanskými úradmi na politickú manipuláciu a provokácie v snahe o nezávislosť nebude úspešné,“ povedal Lin Jian.
Taiwan má v súčasnosti 12 diplomatických spojencov – Paraguaj, Belize, Guatemala, Haiti, Marshallove ostrovy, Palau, Svätý Krištof a Nevis, Svätá Lucia, Svätý Vincent a Grenadíny, Eswatini, Tuvalu a Vatikán – s ktorými udržiava vzťahy prostredníctvom ekonomických a kultúrnych úradov. Taiwan mal v minulosti viac spojencov, no mnohí sa v posledných rokoch rozhodli nadviazať oficiálne vzťahy s Čínou vrátane Salvádoru, Dominikánskej republiky, Burkiny Faso, Panamy, Kiribati, Šalamúnových ostrovov a Nikaraguy.
Oficiálne vzťahy medzi centrálnou vládou Číny a jej ostrovnou provinciou boli prerušené v roku 1949 po tom, čo sily Kuomintangu prehrali občiansku vojnu s Čínskou komunistickou stranou a presťahovali sa na ostrov. Obchodné a neformálne kontakty medzi Tchaj-pejom a Pekingom sa obnovili koncom 80. rokov. Od začiatku 90. rokov 20. storočia sa angažovali prostredníctvom mimovládnych organizácií vrátane Asociácie pre vzťahy naprieč Taiwanským prielivom so sídlom v Pekingu a Nadácie pre výmenu prielivov so sídlom v Taipei.
Peking považuje Taiwan za neoddeliteľnú súčasť Číny a dodržiavanie zásady „jednej Číny“ je povinnou podmienkou pre ostatné krajiny, ktoré chcú nadviazať alebo udržiavať diplomatické vzťahy s Čínou. Spojené štáty oficiálne dodržiavajú politiku jednej Číny a neuznávajú nezávislosť Taiwanu napriek tomu, že na ostrov dodávajú zbrane. Peking označuje Taiwan za najcitlivejšiu otázku vo vzťahoch s Washingtonom.
Zdroj sputnik, preložené cez google