Prvý čínsky prvý 10-kilometrový vertikálny vzlet a pristátie opakovane použiteľnej nosnej rakety bol úspešne dokončený v nedeľu, čo znamená doteraz najväčší vzlet a pristátie opakovane použiteľnej nosnej rakety a prvú aplikáciu domácky vyvinutého hlboko škrtiaceho kvapalného kyslíka-metánu. motor pri 10-kilometrovom spiatočnom lete.
Nová technologická overovacia raketa pre opakovane použiteľnú nosnú raketu s priemerom 3,8 metra stála na štartovacej rampe okolo 13.00 hod. Stredisko spúšťania satelitov Jiuquan s tromi zapálenými motormi na metán na kvapalný kyslík s premenlivým ťahom, ktoré vyžarujú výrazné modré plamene.
Raketa vystúpila asi do 12 kilometrov, potom centrálny motor upravil svoj ťah a umožnil tak rakete kontrolovane klesať. Vo výške 50 metrov nad zemou sa rozmiestnili štyri pristávacie nohy a raketa pomaly klesala, blížila sa k nulovej výške a stabilne pristávala na záchrannej podložke, čím dosiahla presné vertikálne mäkké pristátie.
Tento test predstavuje doteraz najväčší vertikálny vzlet a pristátie opakovane použiteľnej nosnej rakety v Číne. Je to tiež prvá aplikácia domácky vyvinutého motora na metán na kvapalný kyslík s premenlivým ťahom pri spiatočnom lete vo výške 10 kilometrov.
Celý test trval asi šesť minút. Raketa prešla piatimi fázami vrátane zrýchleného vzostupu, spomaleného vzostupu, zrýchleného zostupu, spomaleného zostupu a pomalého zostupu, pričom dosiahla „úspešný vzlet, presné ovládanie, efektívne nasadenie a stabilné pristátie.“
Test plne overil štruktúru tela rakety s priemerom 3,8 metra, technológiu odpruženia pri pristátí pri vysokom zaťažení, technológiu vysokotlakového vysoko variabilného opakovane použiteľného motora, technológiu dvojitého kryogénneho tlaku a dodávky, vysoko presné navigačné navádzacie a riadiace technológie pre návrat a pristátie a technológia monitorovania zdravia.
Tieto pokroky položili technický základ pre plánovaný prvý let 4-metrovej nosnej rakety na opakované použitie v roku 2025.
Raketu poháňa motor na metán na kvapalný kyslík. Po úplnom spálení kryogénny kvapalný kyslík a metánové pohonné látky produkujú iba vodu a oxid uhličitý, vďaka čomu sú čisté a šetrné k životnému prostrediu.
Okrem toho nespôsobujú koksovanie a usadzovanie uhlíka, čo je prínosom pre opätovnú použiteľnosť motora. Navyše nízke náklady na výrobu metánu sú v súlade s komerčným smerom vývoja rakiet.
Systém tlmenia pristátia je rozhodujúci pre mäkké pristátie rakety. Tlmiče v štyroch pristávacích nohách dokážu absorbovať kinetickú a potenciálnu energiu rakety pri dotyku, čím zaistia hladké pristátie.
Pri tomto teste bol vrchol letového profilu v stratosfére, približne 12 kilometrov nad morom.
V budúcnosti bude vývojový tím vykonávať test vertikálneho vzletu a pristátia v triede 70 kilometrov pre opakovane použiteľnú nosnú raketu, ktorá pokryje profil letu primárneho stupňa a bude znamenať významný krok smerom k prvému letu opakovane použiteľnej nosnej rakety.
V súčasnosti krajiny na celom svete aktívne vyvíjajú opakovane použiteľné nosné rakety s rôznymi metódami obnovy, ako je zotavenie padákom, zotavenie padákom a airbagom a okrídlené horizontálne zotavenie, z ktorých každá má svoje výhody.
Obnova vertikálneho vzletu a pristátia zahŕňa úpravu pôvodného tvaru rakety pridaním mriežkových rebier, systému riadenia návratu a systému tlmenia pristátia. To umožňuje opätovné použitie prvého stupňa rakety, čím sa ešte viac zvýši účinnosť štartu rakety a znížia sa ekonomické náklady na prieskum ľudského vesmíru.
*Tento článok pôvodne publikoval Global Times.
Zdroj sputnik, preložené cez google