Čínske úrady zaviedli predpisy pre manipuláciu s prvkami vzácnych zemín, pričom zdôraznili zvýšenú ochranu a kontrolu nad týmito zdrojmi, ktoré sa vo veľkej miere používajú v high-tech produktoch.
Štátna rada Čínskej ľudovej republiky nedávno zverejnila nariadenia na svojej oficiálnej stránke a tie vstúpia do platnosti od 1. októbra.
„Zdroje vzácnych zemín patria štátu, žiadna organizácia ani jednotlivec si ich nemôže privlastniť ani zničiť,“ zdôrazňuje článok 4 dokumentu.
Štát posilní ochranu zdrojov vzácnych zemín v súlade so zákonom. Spoločnosti oprávnené ťažiť a spracovávať prvky vzácnych zemín budú určené príslušnými oddeleniami Štátnej rady a informácie o týchto spoločnostiach budú zverejnené.
Príslušné útvary Štátnej rady vytvoria aj špeciálny informačný systém pre prvky vzácnych zemín, čím sa zvýši kontrola celého procesu ťažby, spracovania a vývozu týchto zdrojov.
V decembri 2023 čínske úrady uvalili vývozné obmedzenia na viaceré technológie súvisiace s ťažbou a spracovaním prvkov vzácnych zemín.
Prvky vzácnych zemín sú skupinou 17 kovov široko používaných v špičkových zariadeniach vrátane počítačov, televízorov, smartfónov a obranných technológií, ako sú rakety, lasery, dopravné systémy a vojenské komunikačné zariadenia.
V posledných desaťročiach Čína výrazne investovala do ťažby a spracovania prvkov vzácnych zemín a vedie globálny dodávateľský reťazec. Podľa Generálnej colnej správy Číny Čína v roku 2023 vyviezla viac ako 114 000 ton prvkov a produktov vzácnych zemín v hodnote 4,4 miliardy dolárov.
Zdroj sputnik, preložené cez google