Utorkový príchod lode Mej-šan pripadol na 75. výročie vlády Komunistickej strany Číny, ozrejmila štátna agentúra. Čína si zároveň pripomína aj 75 rokov od nadviazania diplomatických vzťahov s Ruskom. Obe krajiny preto zorganizovali spoločné námorné cvičenie podobné tomu, ktoré vykonávali v septembri v severnej časti Tichého oceánu.
Arktické námorné cesty sa využívajú čoraz viac ako alternatívna obchodná trasa medzi Tichým a Atlantickým oceánom, keďže pre globálne otepľovanie Severný ľadový oceán trvalo zamŕza na kratšie obdobie. To umožňuje plavbu lodí bez spolupráce ľadoborcov. Severná obchodná trasa je zároveň kratšia, hoci má náročné plavebné podmienky.
Peking a Moskva spolupracujú aj na vytváraní arktických lodných trás. Rusko sa sa týmto spôsobom snaží hľadať spôsoby, ako dodávať viac ropy a plynu do Číny napriek sankciám zo Západu. Peking zas hľadá alternatívne dopravné trasy, aby znížil svoju závislosť od Melackého prielivu v juhovýchodnej Ázii medzi Malajským polostrovom a ostrovom Sumatra.
Zdroj feed teraz.sk
Nie všetci Ukrajinci berú problém s vracaním detí vážne, pričom niektorí ich používajú na politický…
💬 Základňa - 53. vydanie Piata digitálna revolúcia: Ako mení AI mier a vedomie? Ďalšie…
Tu je celé video, kde je podrobne vysvetlené to čo vidiaci v bežnom živote nevidia...https://youtu.be/UvecJRfQ3dMa…
Káhira/Gaza 27. júla (TASR) - Kamióny s humanitárnou pomocou začali v nedeľu smerovať z Egypta…
Liptovský Ján 27. júla (TASR) - Slovenské volejbalistky uspeli aj v druhom prípravnom zápase s…
Tokio 27. júla 2025 (TASR) - Nad japonskou jadrovou elektrárňou, v ktorej prebieha vyraďovanie dvoch…