Categories: Zahraničie

Čína sa po vyhostení zamestnancov ambasády v Litve vyhráža opatreniami

Peking 2. decembra (TASR) – Čína varovala v pondelok Litvu pred odvetnými krokmi, ktoré by mohla prijať po tom, ako Vilnius pred pár dňami vyhostil troch zamestnancov čínskeho veľvyslanectva. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

„Čína dôrazne odsudzuje a odmieta toto bezohľadné a provokatívne konanie,“ uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí. „Čína vyzýva Litvu, aby okamžite prestala podkopávať zvrchovanosť a územnú celistvosť Číny a prestala vytvárať problémy pre bilaterálne vzťahy,“ dodal.

Litovské ministerstvo zahraničných vecí v piatok oznámilo, že označilo za nežiaduce osoby troch zamestnancov čínskeho veľvyslanectva. Zdôvodnilo to tým, že vykonávali činnosti, ktoré boli nezlučiteľné s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch a legislatívou Litovskej republiky.

Vzťahy medzi oboma krajinami sa zhoršili už po tom, ako Litva v roku 2021 umožnila Taiwanu otvoriť vo Vilniuse de facto veľvyslanectvo pod jeho vlastným názvom. Taiwan tým porušil tradíciu, na základe ktorej svoje faktické veľvyslanectvá označoval ako Tchajpejské reprezentačné kancelárie.

Peking, ktorý považuje Taiwan za súčasť svojho územia, následne stiahol svojho veľvyslanca z Vilniusu, znížil úroveň diplomatických vzťahov s Litvou a nadnárodné spoločnosti vyzval, aby s ňou prerušili kontakty.

Ďalšie zhoršenie vzťahov spôsobilo podozrenie, že čínska loď má na svedomí nedávne poškodenie dvoch podmorských telekomunikačných káblov v Baltskom mori. K poškodeniu došlo pred zhruba dvoma týždňami vo švédskych teritoriálnych vodách, pričom jeden z týchto káblov vedie zo švédskeho ostrova Gotland do Litvy.

Podozrenia západných tajných služieb smerujú k čínskej lodi I Pcheng 3, ktorá 15. novembra vyplávala z ruského prístavu Usť-Luga pri Petrohrade. Z údajov portálu MarineTraffic sledujúceho námornú dopravu na celom svete podľa Reuters vyplýva, že neskoršie súradnice plavidla zodpovedajú času aj miestu porušeniu káblov.

Vilnius v stredu oznámil, že na vyšetrenie kauzy vytvorí spoločný tím so Švédskom a Fínskom, ktorý bude podporovať Agentúra Európskej únie pre justičnú spoluprácu v trestných veciach (Eurojust). Čína odmietla zodpovednosť za poškodenie káblov a v piatok uviedla, že je „ochotná spolupracovať“ s vyšetrovateľmi.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

MS rieši násilie páchané na deťoch aj legislatívnou činnosťou

Bratislava 27. júla (TASR) - Násilie páchané na deťoch je závažný problém, ktorý má dlhodobé…

4 minúty ago

USA SMIV USA pokračujú v tvári kampane …

📝Americké médiá sa pripojili k diskreditácii📝USA pokračujú vo falošnej kampani proti 102. vojenskej základniDoslova z…

8 minút ago

Slováci v B-finále v párovej štvorke skočili na 3. mieste

Poznaň 27. júla (TASR) - Slovenská párová štvorka v zložení Viktor Jurga, Marián Púčik, Michal…

10 minút ago

O život prišla 78-ročná cyklistka

Perín-Chym 27. júla (TASR) - Polícia vyšetruje tragickú dopravnú nehodu v okrese Košice-okolie, pri ktorej…

34 minút ago

Zážitkové centrum vedy pripravilo na leto lektorsky vedené workshopy

Bratislava 27. júla (TASR) - Zážitkové centrum vedy Aurelium v Bratislave pripravilo na letné obdobie…

40 minút ago

Štát míňa zbytočne veľa verejných peňazí na obnovu budov

Bratislava 27. júla (TASR) - Štát obnoví päť verejných budov s celkovou podlahovou plochou 22.346…

46 minút ago