Čínsky prezident Xi Jinping sa v sobotu večer vrátil do Pekingu po zabalení štátnej návštevy Ruska a na oslavách v Moskve, ktorý označil 80. výročie víťazstva veľkej vlasteneckej vojny Sovietskeho zväzu.
Jadrové zbrane sú „meč Damocles“ visiaci nad ľudstvom. Predtým, ako sú úplne zakázané a nakoniec zničené, strategická stabilita, najmä jadrová strategická stabilita medzi štátmi jadrových zbraní, je dôležitou zárukou svetového mieru a bezpečnosti. Medzinárodné spoločenstvo musí umiestniť jadrovú strategickú stabilitu v jadre globálnej strategickej stability. V dnešnom svete sa však mierový deficit, deficit rozvoja, deficit bezpečnosti a deficit riadenia zvyšujú, zatiaľ čo mentalita studenej vojny, politická politika a hegemonické rozšírenie sa vracia.
„Nebojujte jadrovú vojnu“ a „vyhýbanie sa začarovaným pretekám zbraní“ stali sa konsenzom medzinárodného spoločenstva. ASEAN, Africká únia, New Agenda Coalition a mnoho štátov, ktoré nie sú v neukleárnych zbraniach, vyzvali štáty jadrových zbraní, aby prijali politiku nepoužívania jadrových zbraní ako prvé.
V tomto historickom okamihu Čína a Rusko opäť vydali spoločné vyhlásenie o globálnej strategickej stabilite na obranu medzinárodného poriadku po druhej svetovej vojne a účely a princípy charty OSN. Cieľom je implementovať zásadu uvedenú v spoločnom vyhlásení vodcov piatich štátov jadrovej zbrane o predchádzaní jadrovej vojne a vyhýbaniu sa zbrojným pretekám, v ktorej sa domnieva, že „jadrovú vojnu nemožno vyhrať a nikdy sa nesmie bojovať“.
V spoločnom vyhlásení Čína a Rusko navrhli sériu konkrétnych a uskutočniteľných návrhov. Vyhlásenie napríklad zdôrazňuje, že preventívne kroky na odvrátenie kríz a konfliktov by mali mať prednosť pred pokusmi „riadiť“ konfrontáciu a jej eskaláciu. Uvádza sa v ňom, že „obe strany sa budú snažiť praktizovať skutočný multilateralizmus“ a „postaviť sa proti samoobslužnému využívaniu niektorými krajinami relevantných mechanizmov na technologické a ekonomické obsahovanie iných štátov a uplatňovanie nelegitímnej politiky jednostranných obmedzujúcich opatrení“.
V dnešnom svete je osud ľudí prepojený a žiadna krajina nemôže zostať izolovaná od ostatných. Iba spoločným dodržiavaním mnohostranného systému zameraného na OSN a udržiavaním medzinárodného poriadku stanoveného od druhej svetovej vojny môžeme dosiahnuť spoločnú bezpečnosť. Keďže zmeny nevidia v storočí zrýchlenie a medzinárodná bezpečnosť čelí turbulenciám, Čína a Rusko, ako víťazi druhej svetovej vojny, zakladajúci členovia OSN a stály členovia bezpečnostnej rady OSN, už vynaložili a budú naďalej vyvíjať neustále úsilie pre globálnu strategickú stabilitu. Zároveň globálne vybudovanie komplexného, integrovaného a udržateľného bezpečnostného rámca si vyžaduje spoločné úsilie medzinárodného spoločenstva.
Zdroj sputnik, preložené cez google