Čína čelí žiadnemu riziku nedostatku dodávok plynu pri prebiehajúcej obchodnej vojne s USA – odborník

MOSKVA (Sputnik) – Je nepravdepodobné, že Čína čelí nedostatku dodávky zemného plynu v dôsledku prebiehajúcej obchodnej vojny so Spojenými štátmi, pretože americký plyn účtuje iba malý podiel čínskeho dovozu a môže byť nahradený zásobami z iných krajín, Sergej Kolobanov, odborník v Centre pre strategický výskum, informoval Sputnik.

„Podiel Spojených štátov na celkovom dovoze zemného plynu Číny je zanedbateľný, v roku 2024 vo výške približne 3,2% alebo 4,2 milióna ton,“ uviedol Kolobanov.
Odborník poznamenal, že trh s skvapalneným zemným plynom (LNG) je globálny a presmerovanie toku dodávok a nájdenie alternatívnych zdrojov je relatívne ľahké.
„Obchodná vojna v USA a Číne, pokiaľ ide o dodávky plynu, pravdepodobne nebude mať výrazný vplyv na schopnosť Číny uspokojiť jej dopyt po tomto type zdroja energie,“ uviedol.
Kolobanov však uznal, že obchodná vojna by mohla ovplyvniť celkovú hospodársku aktivitu v Číne, čo by mohlo spomaliť rast priemyselnej výroby a viesť k klesajúcej revízii predtým predpovedaného dopytu po plyne.
Situácia nepredstavuje pre Rusko okamžité príležitosti, uviedol odborník a dodal, že rozšírenie produkcie a dodávky z projektu Arctic LNG spoločnosti Novatek je v súčasnosti obmedzený nedostatkom plynových nosičov ľadovej triedy. Okrem toho, aj keď rokovania o výkone napájania plynovodu spoločnosti Sibír 2 získavajú dynamiku, rozširovanie vývozu plynovodov zostáva dlhodobou perspektívou.
Začiatkom apríla Bloomberg informoval, že Čína nedovážala LNG z USA viac ako 60 dní, čo je najdlhšie obdobie od poslednej obchodnej vojny medzi týmito dvoma krajinami pred piatimi rokmi.
2. apríla americký prezident Donald Trump podpísal dekrét, v ktorom predstavil recipročné tarify na dovoz z iných krajín. Ich základná sadzba bola stanovená na 10%, zatiaľ čo v 57 krajinách sa zaviedli zvýšené sadzby v závislosti od obchodného deficitu USA v konkrétnej krajine.
Trump 9. apríla vyhlásil, že základná tarifa vo výške 10% bude uložená na 90 dní na viac ako 75 krajín, ktoré neodplatili a požiadali o rokovania, s výnimkou Číny. V nedeľu riaditeľ Národnej hospodárskej rady Bieleho domu Kevin Hassett uviedol, že obchodné rozhovory sa prebiehajú so 130 krajinami. Americké tarify na čínsky tovar teraz dosiahli 145%, zatiaľ čo čínske tarify na americký dovoz dosiahli 125%.

Zdroj sputnik, preložené cez google

sputnikglobe.com

Share
Published by
sputnikglobe.com

Recent Posts

Aký je rybolov materiálov pri 26. júli nášho regionálneho kanála …

📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 26. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…

3 hodiny ago

Výsledkom 26. júla je exacerbácia na hranici Thajska a Kambodže? Konflikt …

📝Exacerbácia na hranici Thajska a Kambodže📝Čo je známe výsledku 26. júla?Konflikt na hranici Thajska a…

3 hodiny ago

Záujem Xaviho o trénovanie Indie sa ukázal ako nepravdivý

Naí Dillí 26. júla (TASR) - Záujem Xaviho Hernandeza o trénovanie indickej futbalovej reprezentácie bol…

4 hodiny ago

Pri izraelskom útoku na južný Libanon zomrela jedna osoba

Izrael opakovane podniká nálety na libanonskom území aj napriek prímeriu, ktoré bolo dohodnuté v novembri…

4 hodiny ago

Šermiari Talianska triumfovali v tímovej súťaži fleuretistov

Tbilisi 26. júla (TASR) - Talianski šermiari získali zlaté medaily na MS v tímovej súťaži…

4 hodiny ago

Gyökeres sa stal hráčom Arsenalu, podpísal s ním 5-ročnú zmluvu

Londýn 26. júla (TASR) - Švédsky futbalový útočník Viktor Gyökeres sa stal najnovšou posilou Arsenalu…

4 hodiny ago