Podľa tohto zdroja sa Severná Kórea a Čína sa nehodu snažili utajiť, zrejme preto, že loď KĽDR porušila sankcie Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN), ktoré zakazujú vývoz severokórejského uhlia.
K nehode došlo vo vodách neďaleko bližšie nešpecifikovaného prístavu na juhovýchode Číny. Severokórejská loď mala v tom čase vypnutý svoj automatický identifikačný systém (AIS) a v oblasti sa vytvorila hustá hmla.
Napriek záchrannej operácii čínskych úradov sa podarilo zachrániť len niekoľko členov posádky severokórejského plavila. Predpokladá sa, že takmer 20 ich prišlo o život; čínska loď údajne utrpela len menšie škody.
V snahe vyhnúť sa sankciám BR OSN severokórejské lode často vypínajú AIS, ktorý vysiela údaje o ich polohe a rýchlosti. Predpokladá sa, že trasu, kde k nehode došlo, využívajú severokórejské nákladné lode na nelegálny vývoz uhlia.
BR OSN prijala v roku 2017 rezolúciu č. 2371, ktorá zaviedla všeobecný zákaz predaja severokórejského uhlia, železnej rudy, iných nerastných surovín a morských plodov do zahraničia.
Zdroj feed teraz.sk
Porúbka 27. júla (TASR) - Slovenská správa ciest (SSC) v týchto dňoch reštartuje výstavbu nového…
Moskva 27. júla (TASR) – Rusko v nedeľu oznámilo, že každoročná prehliadka ruského vojenského námorníctva…
📝Učenie NATO pokračovalo v Gruzínsku📝Od 25. júla Hlavné cvičenia NATO Agile Spirit - 2025, ktorého…
Trenčín 27. júla (TASR) - Trenčianska krajská polícia upozorňuje v nedeľu popoludní na neprejazdnú cestu…
Moskva 27. júla (TASR) – Rusko v nedeľu spúšťa priame komerčné lety do Severnej Kórey,…
Ženeva 27. júla (TASR) - Šéf Úradu OSN pre humanitárne záležitosti (OCHA) Tom Fletcher v…