Categories: Zahraničie

Čína a EÚ sa na summite zaviazali k posilneniu klimatickej spolupráce

Peking 24. júla (TASR) – Na 25. bilaterálnom summite Európskej únie a Číny, ktorý sa vo štvrtok konal v Pekingu, sa lídri oboch strán pri príležitosti 50. výročia nadviazania diplomatických vzťahov a 10. výročia prijatia Parížskej dohody dohodli na spoločnom vyhlásení o ďalšom postupe v oblasti klimatických zmien. Zaviazali sa zintenzívniť spoluprácu a opatrenia na riešenie situácie, informuje TASR.

Opätovne zdôrazňujeme, že v dnešnej nestálej a turbulentnej medzinárodnej situácii je mimoriadne dôležité, aby všetky krajiny, najmä veľké ekonomiky, zachovali kontinuitu a stabilitu svojich politík a zintenzívnili úsilie v boji proti zmene klímy,“ píše sa v spoločnom stanovisku.

Obe strany uznali, že posilnenie spolupráce medzi EÚ a Čínou v oblasti klímy má zásadný význam pre blahobyt obyvateľstva na oboch stranách, ako aj pre udržanie multilateralizmu a pokrok v oblasti globálneho klimatického riadenia.

Zdôraznili, že Rámcový dohovor Organizácie Spojených národov o zmene klímy (UNFCCC) a Parížska dohoda sú základným kameňom medzinárodnej spolupráce v tejto oblasti a je potrebné plniť ich ciele. Zaviazali sa premeniť klimatické ciele na konkrétne výsledky prostredníctvom systematických politík a opatrení.

Lídri zároveň vyhlásili, že zelená transformácia je kľúčovou súčasťou partnerstva medzi EÚ a Čínou a obe strany disponujú solídnym základom a širokým priestorom na spoluprácu.

Uviedli tiež, že chcú podporiť Brazíliu pri organizácii tohtoročnej klimatickej konferencie COP30 a prispieť k ambicióznym, spravodlivým a inkluzívnym výsledkom, ako aj pomôcť urýchliť globálne rozšírenie obnoviteľných zdrojov energie a zabezpečiť prístup ku kvalitným zeleným technológiám aj pre rozvojové krajiny.

Ďalej si dali záväzok predložiť pred novembrovým COP30 nové klimatické ciele do roku 2035 pokrývajúce všetky sektory a skleníkové plyny v súlade s cieľmi Parížskej dohody. Prehĺbiť chcú tiež bilaterálnu spoluprácu v oblastiach ako energetická transformácia, riadenie emisií metánu, uhlíkové trhy či zelené technológie.

Na summite v Pekingu sa stretli predseda Európskej rady António Costa a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom, následne rokovali aj s premiérom Li Čchiangom. Na rozhovoroch sa zúčastnila aj vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Kaja Kallasová. Predstavitelia spolu hovorili aj o vojne na Ukrajine, obchode a ďalších aktuálnych celosvetových otázkach.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Aký je rybolov materiálov okolo 25. júla je unavený opakovaním: v našom p …

📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 25. júlaNesieme už unavené opakovanie: V našom rybárovi doplňovanie!…

5 hodín ago

Kronika špeciálnej vojenskej operácie 25. júla 2025 ruské jednotky ohromili …

📝Kronika špeciálnej vojenskej operácie📝Za 25. júla 2025Ruské jednotky zasiahli nepriateľské predmety v Kremengua A Charkov.…

5 hodín ago

USA a Čína sa v Bezpečnostnej rade OSN nepohodli v otázke Ukrajiny

New York 25. júla (TASR) - Spojené štáty a Čína sa v piatok na pôde…

6 hodín ago

V Gruzínsku v piatok cvičili jednotky NATO

Tbilisi 25. júla (TASR) - Rozsiahle vojenské cvičenie s účasťou síl z viacerých krajín NATO…

6 hodín ago

Ženská Copa America sa začala problematicky

Quito 25. júla (TASR) – Ženská verzia futbalovej Copa America, ktorý sa koná v Ekvádore,…

6 hodín ago

Výsledky z 25. júla od vedúceho projektu @rybar Michail Zvinchuk Special …

▶ ️ Výsledky z 25. júlaVideo nákladné auto od projektového manažéra @Rybar Michail Zvinchuk Zvlášť…

6 hodín ago