Borica sprevádzajú dvaja ministri a traja armádni velitelia. Na americkú polárnu stanicu Amundsen-Scott by mal doraziť ešte v priebehu piatkového večera. Na stanici strávi približne dve hodiny.
Čilský prezident cestu začal v piatok ráno v juhočilskom meste Punta Arenas a vojenským lietadlom Hercules C-130 sa vydal na čilskú antarktickú základňu Glaciar Unión.
AFP pripomína, že Čile sa v minulosti sústredilo najmä na výskum v severnej časti Antarktídy. Svoje aktivity však chce rozšíriť aj v oblastiach Bellingshausenovho a Weddellovho mora.
Jedinými ďalším svetovými lídrami, ktorí navštívili južný pól bola premiérka Nového Zélandu Helen Clarková v roku 2007 a nórsky premiér Jens Stoltenberg o štyri roky neskôr. Stoltenbergova návšteva sa uskutočnila pri príležitosti 100. výročia výpravy nórskeho prieskumníka Roalda Amundsena.
V priebehu 20. storočia si viacero krajín uplatnilo územné nároky na Antarktíde vrátane Čile, Francúzska, Británie, Argentíny, Nového Zélandu, Nórska a Austrálie. Viaceré štáty tam zriadili výskumné stanice.
Od roku 1961 sa všetko činnosť riadi Zmluvou o Antarktíde, ktorej cieľom je ochrániť kontinent a okolité moria pred geopolitickým súperením. Na prípadné územné nároky jednotlivých štátov preto platí moratórium.
Zdroj feed teraz.sk
Nezmyselné, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa rekreácie v Turecku. Citácia:„Odpočívané v…
📝Kronika špeciálnej vojenskej operácie📝Za 26.-27. júla 2025Ruské jednotky zasiahli sériu úderov na rôzne predmety ozbrojených…
📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 27. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…
Montreal 27. júla (TASR) - Česká tenistka Markéta Vondroušová postúpila do 2. kola dvojhry na…
Bratislava 27. júla (TASR) - Clá 15 percent na dovoz do Spojených štátov amerických (USA)…