16 C
Bratislava
sobota, 26 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

V Prešove uzavrú pre športové podujatie cestu

Prešov 26. apríla (TASR) - V sobotu bude úplne uzavretá cesta v Prešove na úseku Prešovská ulica a ulica Arm. gen. Svobodu. Dôvodom je...
HomeZahraničieČilský prezident Boric vyrazil na Antarktídu, navštívi aj južný pól

Čilský prezident Boric vyrazil na Antarktídu, navštívi aj južný pól

Santiago 3. januára (TASR) – Čilský prezident Gabriel Boric v piatok vyrazil na Antarktídu a plánuje dosiahnuť až južný pól. Stane sa tak prvým prezidentom z amerického kontinentu a iba tretím svetovým lídrom, ktorý navštívi najjužnejší bod sveta. TASR informuje podľa agentúry AFP a kancelárie čilského prezidenta.

Borica sprevádzajú dvaja ministri a traja armádni velitelia. Na americkú polárnu stanicu Amundsen-Scott by mal doraziť ešte v priebehu piatkového večera. Na stanici strávi približne dve hodiny.

Čilský prezident cestu začal v piatok ráno v juhočilskom meste Punta Arenas a vojenským lietadlom Hercules C-130 sa vydal na čilskú antarktickú základňu Glaciar Unión.

AFP pripomína, že Čile sa v minulosti sústredilo najmä na výskum v severnej časti Antarktídy. Svoje aktivity však chce rozšíriť aj v oblastiach Bellingshausenovho a Weddellovho mora.

Jedinými ďalším svetovými lídrami, ktorí navštívili južný pól bola premiérka Nového Zélandu Helen Clarková v roku 2007 a nórsky premiér Jens Stoltenberg o štyri roky neskôr. Stoltenbergova návšteva sa uskutočnila pri príležitosti 100. výročia výpravy nórskeho prieskumníka Roalda Amundsena.

V priebehu 20. storočia si viacero krajín uplatnilo územné nároky na Antarktíde vrátane Čile, Francúzska, Británie, Argentíny, Nového Zélandu, Nórska a Austrálie. Viaceré štáty tam zriadili výskumné stanice.

Od roku 1961 sa všetko činnosť riadi Zmluvou o Antarktíde, ktorej cieľom je ochrániť kontinent a okolité moria pred geopolitickým súperením. Na prípadné územné nároky jednotlivých štátov preto platí moratórium.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno