Bývalého prezidentského kandidáta Cichanovského Lukašenko omilostil koncom júna po tom, čo Minsk navštívil osobitný vyslanec USA pre Ukrajinu Keith Kellogg. Za mrežami skončil ešte v máji 2020, keď sa pripravoval kandidovať proti Lukašenkovi v augustových prezidentských voľbách. O rok neskôr ho odsúdili na 18 rokov väzenia za „organizovanie nepokojov“. Jeho manželka Sviatlana kandidovala miesto neho a v súčasnosti je v exile v Litve.
„Nenormalizujte situáciu, v ktorej sú ľudia prepustení za nejaké ústupky z vašej strany, zmiernenie sankcií alebo publicitu,“ povedala v rozhovore. „Lukašenko musí byť potrestaný, nie odmenený,“ deklarovala.
Cichanovská v rozhovore prezradila, že si nie je istá prečo bieloruský režim jej manžela a ďalších politických väzňov prepustil. Politico pripomína, že Lukašenko v už v minulosti omilostil viacero disidentov výmenou za ústupky zo strany medzinárodných aktérov.
Podľa Cichanovskej by sa Bielorusko mohlo stať „úspešným príbehom zahraničnej politiky prezidenta Trumpa“, avšak iba v prípade, že americkí spojenci zabezpečia, aby krajina nebola odovzdaná Rusku ako cena útechy pri rokovaniach o ukončení vojny na Ukrajine.
„Verím, že americkí partneri vedia, s kým majú dočinenia,“ vyhlásila líderka bieloruskej opozície. Americký prezident môže podľa nej „zmeniť celú bezpečnostnú architektúru regiónu“, ak on a jeho spojenci využijú svoju moc a sankcie na prepustenie väčšieho počtu väzňov a budú trvať na systémových zmenách v bieloruskej vláde.
Upozornila však USA, aby sa vyhli odmeňovaniu agresora. „Bez spravodlivosti nemôže byť mier. A otázka Bieloruska je existenčná. Ak Lukašenko zostane pri moci v Bielorusku, nebude možné zabezpečiť mier v celom regióne,“ vyhlásila.
Zdroj feed teraz.sk