20 C
Bratislava
pondelok, 28 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Osobnú železničnú dopravu na trati Žilina

Žilina 28. apríla (TASR) - Jednokoľajná železničná trať medzi Žilinou a Rajcom bude po siedmich mesiacoch opätovne sprístupnená pre nákladnú dopravu. Stane sa tak...
HomeNezaradenéChorvátsko vyhlásilo troch čiernohorských politikov za nežiaduce osoby

Chorvátsko vyhlásilo troch čiernohorských politikov za nežiaduce osoby

Záhreb 25. júla (TASR) – Chorvátske úrady v utorok vyhlásili troch vysokopostavených koaličných politikov v Čiernej Hore za nežiaduce osoby. Urobili tak v súvislosti s ich úlohou pri prijatí uznesenia čiernohorského parlamentu, v ktorom poslanci označili vraždy v koncentračnom tábore Jasenovac počas druhej svetovej vojny za genocídu. TASR informáciu prevzala z agentúry AP, portálu European Western Balkans a vyhlásenia chorvátskeho ministerstva zahraničných vecí.

V diplomatickej nóte chorvátske ministerstvo zahraničných vecí informovalo Čiernu Horu, že predseda parlamentu Andrija Mandić, poslanec Milan Knežević a podpredseda vlády Aleksa Bečić majú zakázaný vstup do Chorvátska.

Všetci traja politici patrili medzi hlavných podporovateľov uznesenia, ktoré koncom júna prijal čiernohorský parlament a ktoré označilo vraždy v koncentračnom tábore Jasenovac za genocídu.

Tábor Jasenovac zriadil počas druhej svetovej vojny chorvátsky režim ustašovcov, ktorý kolaboroval s nacistickým Nemeckom. Podľa odhadov ustašovci v Jasenovaci zavraždili viac ako 77.000 väzňov najmä srbského, židovského a rómskeho pôvodu.

Záhreb vo svojom stanovisku uviedol, že uznesenie čiernohorského parlamentu je neakceptovateľné, nevhodné a nepotrebné a jeho zámerom nie je uctiť si pamiatku obetí, ale zneužiť ju na krátkodobé politické ciele.

„Ich konanie nemožno v žiadnom prípade považovať za dobre mienené a nie je ani v súlade s deklarovaným cieľom Čiernej Hory, ktorým je členstvo v Európskej únii,“ uvádza ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení.

Diskusia ohľadom rezolúcie o tábore Jasenovac v Čiernej Hore začala po tom, čo Podgorica podporila uznesenie Valného zhromaždenia OSN, ktoré označilo masaker Bosniakov v Srebrenici za genocídu. V roku 1995 ho vykonali srbské jednotky, ktoré zavraždili viac ako 8000 Bosniakov.

V Čiernej Hore žije viac ako 600.000 Srbov. Prosrbské strany, ktoré majú v súčasnosti v parlamente väčšinu, preto požadovali prijatie podobného uznesenia aj ohľadom tábora Jasenovac.

Analytici pre portál European Western Balkans upozorňujú, že prijatím uznesenia sa protieurópske strany v Čiernej Hore pravdepodobne snažia spomaliť integračný proces s EÚ vytvorením napätia medzi Podgoricou a Záhrebom.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno