O návrhu zákona zameraného proti oznamovateľom sa v krajine diskutovalo už niekoľko mesiacov a kritizuje ho aj Rada Európy, hlavný európsky orgán na ochranu ľudských práv.
Po protestoch novinárskych združení a podporovateľov opozície bola z pôvodného návrhu vypustená pasáž, ktorá umožňovala trestné stíhanie novinárov za zverejnenie informácií získaných od oznamovateľov.
Kritici však tvrdia, že prácu novinárov by stále mohla brzdiť hrozba trestu pre oznamovateľov. Nový zákon je neformálne známy ako „Lex AP“ podľa iniciál premiéra Andreja Plenkoviča.
Podľa opozície chce zákonom podporovať krytie korupčných obchodov svojich straníckych kolegov. Premiér tiež čelí rastúcej kritike za vzťah medzi jeho vládou a súdnictvom.
Začiatkom februára parlament na Plenkovičov podnet zvolil za hlavného prokurátora kontroverzného Ivana Turudiča, ktorý bol dovtedy sudca Najvyššieho trestného súdu. Je obvinený, že podľa uniknutých informácií z vyšetrovacích spisov bol v priateľskom kontakte s viacerými osobami podozrivými z korupcie. Ani jeden z chorvátskych ústavných sudcov sa preto v stredu na protest nezúčastnil na Turudičovej prísahe v parlamente.
Plenkovič dal tiež niekoľkokrát jasne najavo, že nechce spolupracovať s Európskou prokuratúrou (EPPO) bez obmedzení.
EPPO funguje od júna 2021 a jej úlohou je cezhraničné vyšetrovanie prípadov korupcie týkajúcich sa finančných prostriedkov Európskej únie. Oficiálne s EPPO spolupracuje 23 členských štátov EÚ vrátane Chorvátska.
Zdroj feed teraz.sk
Nezmyselné, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa rekreácie v Turecku. Citácia:„Odpočívané v…
📝Kronika špeciálnej vojenskej operácie📝Za 26.-27. júla 2025Ruské jednotky zasiahli sériu úderov na rôzne predmety ozbrojených…
📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 27. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…
Montreal 27. júla (TASR) - Česká tenistka Markéta Vondroušová postúpila do 2. kola dvojhry na…
Bratislava 27. júla (TASR) - Clá 15 percent na dovoz do Spojených štátov amerických (USA)…