17.4 C
Bratislava
streda, 23 júla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Ceny ropy v stredu ráno vzrástli

Singapur 16. júla (TASR) – Ceny ropy v stredu ráno po dvoch dňoch strát vzrástli vďaka očakávaniam stabilného dopytu v dvoch najväčších svetových ekonomikách,...
HomeZahraničieCholere v Sudáne podľahlo za jeden týždeň 172 ľudí, nakazilo sa 2700

Cholere v Sudáne podľahlo za jeden týždeň 172 ľudí, nakazilo sa 2700

Port Sudan 27. mája (TASR) – Cholere v Sudáne podľahlo za jeden týždeň 172 ľudí a ďalších 2700 sa ňou nakazilo, oznámilo v utorok tamojšie ministerstvo zdravotníctva. Drvivú väčšinu prípadov hlásili zo štátu Chartúm, kde boli v dôsledku útokov dronov pripisovaným polovojenským Silám rýchlej podpory (RSF) prerušené dodávky vody a elektriny. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Cholera spôsobuje hnačku, vracanie a svalové kŕče a vo všeobecnosti vzniká konzumáciou kontaminovaných potravín či vody. Často vedie k ťažkej dehydratácii, ktorá sa môže skončiť úmrtím už do niekoľkých hodín. Napriek tomu sa jej dá ľahko predchádzať a je liečiteľná, ak je k dispozícii čistá voda, hygienické prostriedky a včasná lekárska starostlivosť.

V Sudáne je táto infekčná choroba endemická, ale od vypuknutia občianskej vojny medzi RSF a armádou pred vyše dvomi rokmi sa jej výskyt oveľa zhoršil a je častejší. Minulý týždeň v utorok ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že z viac ako 2300 prípadov hlásených za posledné tri týždne zomrelo na nákazu cholerou 51 ľudí, z toho 90 percent v štáte Chartúm.

RSF v máji podnikli na Chartúm dronové útoky, pri ktorých zasiahli aj tri elektrárne. Podľa organizácie Lekári bez hraníc (MSF) to viedlo k odstávkam elektriny a vyradeniu miestnej vodovodnej siete, čo prinútilo obyvateľov siahnuť po nebezpečných zdrojoch vody.

Čističky vody už nemajú elektrinu a nemôžu zabezpečiť prísun čistej vody z Nílu,“ uviedol vo vyhlásení zdravotnícky koordinátor MSF v Chartúme.

V dôsledku občianskej vojny sa už aj tak krehký systém zdravotnej starostlivosti v Sudáne dostal na „hranicu únosnosti“, upozornila Svetová zdravotnícka organizácia. V určitom čase bolo až 90 percent nemocníc nútených prerušiť svoju prevádzku – boli totiž terčom útokov, ako aj rabovania.

Vyše dva roky trvajúci konflikt medzi armádou a RSF v Sudáne spôsobil najhoršiu humanitárnu krízu na svete, vyžiadal si životy tisícov ľudí, o strechu nad hlavou pripravil viac ako 12 miliónov osôb a polovicu populácie sužuje hlad.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno
Prove your humanity: 9   +   10   =