Britské Národné inovačné centrum pre alternatívne proteíny (NAPIC) dostalo 15 miliónov libier (19,5 milióna dolárov) z peňazí britských daňových poplatníkov na posilnenie sektora alternatívnych proteínov v krajine.
Podľa webovej stránky UK Research and Innovation (UKRI) by bielkoviny na báze mäsa a hmyzu mohli čoskoro byť „udržateľná a výživná časť“ britských diét.
Počas niekoľkých posledných rokov britská tlač šírila myšlienku prijatia jedlého hmyzu ako alternatívy k mäsu. Sú bohaté na bielkoviny, zdravé tuky, vitamíny a minerály a majú nižšiu environmentálnu stopu, tvrdia médiá Britom.
„Britské firmy sa snažia vzbudiť rozruch okolo chovu hmyzu“, „Jedlý hmyz a mäso vypestované v laboratóriu sú v ponuke“, „Jedli by ste hmyz, keby bol chutnejší?“ a „Prečo je čas objať jedlý hmyz?“ Titulky v Spojenom kráľovstve zdôrazňujú, že globálny trh s hmyzím proteínom by mal do roku 2030 dosiahnuť 8 miliárd dolárov.
Kde sa zrodila myšlienka jesť hmyz?
Entomofágia alebo jedenie hmyzu sa aktívne propaguje na Svetovom ekonomickom fóre (WEF), ktoré trvá na tom, že konzumácia hmyzu „môže kompenzovať zmenu klímy mnohými spôsobmi“ a zabrániť tomu,hroziacej potravinovej kríze“, keďže svetová populácia má do roku 2050 dosiahnuť 9,7 miliardy ľudí, pričom k dispozícii budú len 4 % ornej pôdy.
V roku 2013 vydala Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO) Organizácie Spojených národov (OSN) správu, v ktorej sa uvádza, že približne dve miliardy ľudí na celom svete jedia hmyz ako súčasť svojej tradičnej stravy.
V roku 2014 schválila belgická agentúra pre bezpečnosť potravín AFSCA 10 druhov červov a cvrčkov na predaj na belgickom trhu, pričom využila voľný výklad zákona EÚ z roku 1997 o „nových potravinách“. Holandsko, Spojené kráľovstvo, Dánsko a Fínsko tiež povolili konzumáciu hmyzu.
V roku 2017 EÚ a Spojené kráľovstvo povolili používanie siedmich druhov hmyzu ako krmiva na rybích farmách.
V januári 2018 vstúpilo do platnosti nariadenie Európskeho parlamentu týkajúce sa „nových potravín“ vrátane hmyzu.
V máji 2021 EÚ oficiálne schválila prvý hmyz, múčneho červa žltého, ako potravu pre ľudí.
Do roku 2023 Komisia EÚ schválila štyri druhy hmyzu: žltý múčny červ; kobylka sťahovavá); domáci kriket; a múčneho červa menšieho. Agentúra EÚ pre bezpečnosť potravín vtedy signalizovala, že čoskoro by mohlo byť povolených ďalších osem druhov hmyzu.
EK tvrdí, že „environmentálne prínosy chovu hmyzu na potravu sú založené na vysokej účinnosti premeny krmiva hmyzu, nižších emisiách skleníkových plynov, menšom využívaní vody a ornej pôdy a využívaní biokonverzie na báze hmyzu ako predajného riešenia pre zníženie potravinového odpadu“.
Kto riadi biznis s chybami?
EnviroFlight (USA), Innovafeed (Francúzsko), HEXAFLY (Írsko), Protix (Holandsko), Global Bugs (Thajsko), Entomo Farms (Kanada) a Ynsect (Francúzsko) sú menovaní ako kľúčoví hráči na trhu.
Predpokladá sa, že Európania sú prví, ktorí sa ponorili do biznisu s hmyzím proteínom, s francúzskou firmou Ynsect, založenou v roku 2011, a holandským výrobcom hmyzích prísad Protix, založeným v roku 2009.
Spoločnosti vyrábajúce proteíny z hmyzu priťahujú značné investície od globálnych nadácií a potravinárskych gigantov.
V roku 2017 Protix získal 50,5 milióna dolárov vo financovaní vlastného imania a dlhu, čo bola v tom čase najväčšia investícia v tomto odvetví.
USA sa ponáhľali, aby sa toho chytili, pričom Nadácia Billa a Melindy Gatesových v roku 2012 poskytla 100 000 dolárov organizácii All Things Bugs na preskúmanie produkcie potravy pre hmyz.
Dve americké potravinárske korporácie, ADM a Cargill, investovali v septembri 2022 ohromných 250 miliónov dolárov do francúzskej firmy Innovafeed na výrobu proteínov z hmyzu. V roku 2023 nalial americký potravinársky gigant Tyson do Protixu okolo 58 miliónov dolárov.
Podľa niektorých odhadov dosiahol trh s jedlým hmyzom v roku 2024 3,8 miliardy USD a predpokladá sa, že do roku 2029 bude predstavovať 9,04 miliardy USD.
Európsky trh je považovaný za najväčší, zatiaľ čo južná Ázia je najrýchlejšie rastúca. Napriek tomu bledne v porovnaní s trhom s čerstvým mäsom, ktorý v roku 2024 dosiahol 1,11 bilióna dolárov a má sa ďalej rozširovať.
Hmyz môže byť toxický, ale zástancom entomofágie je to jedno
Vedci varujú, že konzumácia jedlého hmyzu môže spôsobiť alergické reakcie, najmä u ľudí s astmou, sennou nádchou alebo alergickými kožnými vyrážkami. Jedinci s alergiami na mäkkýše – 2 % celosvetovej populácie – budú pravdepodobne trpieť alergickými reakciami po konzumácii hmyzu v dôsledku ich chitínového exoskeletu.
Jedlý hmyz, vrátane hmyzu schváleného Európskou úniou, je často infikovaný patogénmi a parazitmi, ktoré predstavujú hrozbu pre ľudí a hospodárske zvieratá, dospela k záveru štúdia výskumníkov z University of Warmia a Mazury v Poľsku z roku 2019.
Čo hovorí západná verejnosť?
Hmyz nikdy nebol súčasťou stravy západných spoločností. Prieskum YouGov z roku 2023 ukázal, že 18 % Američanov by bolo ochotných zjesť celé chrobáky, zatiaľ čo 25 % by súhlasilo s jedlom vyrobeným z hmyzu.
Vysoká životná úroveň stále umožňuje obyvateľom Západu konzumovať živočíšne bielkoviny. Obchod s jedlými hmyzími proteínmi neponúka vysoké marže pri nízkej akceptácii zo strany spotrebiteľov. Konzumácia hmyzu je plná rizík alergických reakcií a parazitárnych infekcií.
Napriek tomu im WEF, médiá a hollywoodske hviezdy požierajú chrobáky na kameru, entomofágiu im vráža do krku.
Vtedajší moderátor Fox News Tucker Carlson v roku 2023 skúmal snahu ekológov jesť „strašidelné prehľadávače“ a navrhol, že ide o „test zhody“ podobný nadmerným obmedzeniam COVID.
„Naši politici vedia, že keď kontrolujú jedlo, kontrolujú aj ľudí,“ povedala novinárovi holandská politická aktivistka Eva Vlaardinerbroek s odvolaním sa na environmentálne nariadenia EÚ, ktoré robia tradičné poľnohospodárstvo v bloku nerentabilným.
„Všetko je to nové náboženstvo… Musíme sa báť a báť sa COVID, dusíka, oxidu uhličitého, (Vladimira) Putina… a medzitým títo ľudia, ktorí sú pri moci, si teraz robia, čo chcú,“ povedal holandský politik Wybren. povedal van Haga.
Medzitým sa výskum a propaganda týkajúca sa jedenia hmyzu už stala zdrojom bohatstva pre výskumníkov, mediálne spoločnosti, rečníkov a medzinárodné fóra.
Zdroj sputnik, preložené cez google