„Aj minulý rok potvrdil, že obnoviteľné zdroje sú technicky, ekonomicky a z pohľadu rýchlosti výstavby, a teda aj schopnosti reagovať na rastúcu spotrebu elektriny, dostupnejšie ako tradičné zdroje, teda plynové, uhoľné, či jadrové elektrárne,“ skonštatoval výkonný riaditeľ SAPI Ján Karaba.
Vlani mali pribudnúť nové OZE s inštalovaným výkonom 585.000 megawattov (MW), z čoho až 96,6 % tvorili solárne a veterné elektrárne. Významné investície pritom nesmerovali do obnoviteľných zdrojov energie iba v krajinách Európskej únie a USA. Lídrom výstavby bola Čína, ktorej podiel na nových zelených kapacitách dosiahol až 64 %.
„Okrem environmentálnych výhod sú motiváciou najmä veľmi nízke výrobné náklady zelených zdrojov. Slovenská ekonomika postavená stále významne na priemysle a výrobných odvetviach tak môže byť o pár rokov v konkurenčnej nevýhode oproti iným krajinám, ak nezlepší podmienky povoľovania zelených zdrojov,“ upozornil Karaba. Nielen Čína, ale aj India, teda krajiny, ktoré dlhé roky vsádzali najmä na výrobu elektriny z uhlia, plynu, či jadrové elektrárne, sa totiž podľa asociácie stávajú lídrami v prechode na zelenú energetiku.
Rýchlejší rozvoj OZE je podľa Karabu nevyhnutný pre pokrytie rastu spotreby elektriny na Slovensku. Štát pritom stále nedokázal urýchliť povoľovanie obnoviteľných zdrojov energie a odstrániť finančné bariéry pre ich pripojenie a prevádzku, skonštatoval výkonný riaditeľ asociácie. Na záver upozornil, že za pomalé odstraňovanie bariér hrozí Slovensku dokonca žaloba zo strany Európskej komisie.
Zdroj feed teraz.sk