12.2 C
Bratislava
piatok, 25 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Je skvelé spečatiť ho doma

Prešov 24. apríla (TASR) - Hokejisti Prešova splnili svoj hlavný cieľ a postupom do najvyššej súťaže zavŕšili suverénnu sezónu v Tipos Slovenskej hokejovej lige...
HomeEkonomikaCez 92 % nových kapacít na výrobu elektriny tvorili obnoviteľné zdroje

Cez 92 % nových kapacít na výrobu elektriny tvorili obnoviteľné zdroje

Bratislava 1. apríla (TASR) – Obnoviteľné zdroje energie (OZE) tvorili minulý rok celosvetovo až 92,5 % nových kapacít na výrobu elektriny, lídrom v ich výstavbe bola Čína. Podobný trend zaznamenala výroba elektriny v roku 2024 aj na Slovensku, tempo je však stále pomalé najmä kvôli pretrvávajúcim prekážkam rozvoja. Uviedla v utorok Slovenská asociácia udržateľnej energie (SAPI).

Aj minulý rok potvrdil, že obnoviteľné zdroje sú technicky, ekonomicky a z pohľadu rýchlosti výstavby, a teda aj schopnosti reagovať na rastúcu spotrebu elektriny, dostupnejšie ako tradičné zdroje, teda plynové, uhoľné, či jadrové elektrárne,“ skonštatoval výkonný riaditeľ SAPI Ján Karaba.

Vlani mali pribudnúť nové OZE s inštalovaným výkonom 585.000 megawattov (MW), z čoho až 96,6 % tvorili solárne a veterné elektrárne. Významné investície pritom nesmerovali do obnoviteľných zdrojov energie iba v krajinách Európskej únie a USA. Lídrom výstavby bola Čína, ktorej podiel na nových zelených kapacitách dosiahol až 64 %.

Okrem environmentálnych výhod sú motiváciou najmä veľmi nízke výrobné náklady zelených zdrojov. Slovenská ekonomika postavená stále významne na priemysle a výrobných odvetviach tak môže byť o pár rokov v konkurenčnej nevýhode oproti iným krajinám, ak nezlepší podmienky povoľovania zelených zdrojov,“ upozornil Karaba. Nielen Čína, ale aj India, teda krajiny, ktoré dlhé roky vsádzali najmä na výrobu elektriny z uhlia, plynu, či jadrové elektrárne, sa totiž podľa asociácie stávajú lídrami v prechode na zelenú energetiku.

Rýchlejší rozvoj OZE je podľa Karabu nevyhnutný pre pokrytie rastu spotreby elektriny na Slovensku. Štát pritom stále nedokázal urýchliť povoľovanie obnoviteľných zdrojov energie a odstrániť finančné bariéry pre ich pripojenie a prevádzku, skonštatoval výkonný riaditeľ asociácie. Na záver upozornil, že za pomalé odstraňovanie bariér hrozí Slovensku dokonca žaloba zo strany Európskej komisie.

Zdroj feed teraz.sk

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno