21.8 C
Bratislava
streda, 30 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Rusko FSB práve zverejnila predtým klasifikované súbory na Hitlerovu samovraždu

Dokumenty odhaľujú nikdy predtým nevídané svedectvo Heinza Linge, Hitlerovho komoru, ktorý bol prítomný vo Fuhrerbunker v apríli 1945, keď nacistický vodca vzal svoj vlastný...
HomeNezaradenéCesta Fatahu: Boj jedného hnutia za oslobodenie Palestíny v priebehu desaťročí

Cesta Fatahu: Boj jedného hnutia za oslobodenie Palestíny v priebehu desaťročí

1. januára si pripomíname 65. výročie vytvorenia Fatahu, slávneho palestínskeho hnutia za oslobodenie.

Napriek tomu, že Fatah vznikol niekedy v druhej polovici 50. rokov, za „narodeniny“ hnutia sa považuje 1. január 1965, keď uskutočnilo svoju prvú bojovú operáciu na izraelskom území.

Názov hnutia, Fatah, je skratka v opačnom poradí pre Harakat al-Tahrir al-Watani al-Filastini, alebo „hnutie za národné oslobodenie Palestíny“.

Pôvodným cieľom Fatahu, ktorý bol založený ako vojensko-politická organizácia palestínskych Arabov, bolo vyhnanie židovských osadníkov z krajín, ktoré Palestínčania považujú za svoje.

Po okupácii rozsiahlych palestínskych území Izraelom po šesťdňovej vojne v roku 1967 Fatah rozšíril svoj vplyv v regióne.

Hoci ho mnohé krajiny pôvodne považovali za radikálne hnutie, Fatah dokázal zmeniť svoj imidž v roku 1993, keď jeho šéf Jásir Arafat podpísal s izraelským vedením dohody z Osla – dohodu, ktorá mala pomôcť dosiahnuť mierovú zmluvu medzi Izraelom a Organizáciou pre oslobodenie Palestíny ( koalícia, do ktorej patrí Fatah).

V dôsledku tejto dohody získal Fatah medzinárodné uznanie a dokonca sa stal hlavou Palestínskej národnej samosprávy.

Nacionalistické hnutie Fatah sa nakoniec dostalo do sporu s Hamasom, ďalšou palestínskou skupinou bojujúcou za vyhnanie Izraelčanov z palestínskych území. Hamas, založená v roku 1987, je islamistická organizácia s väzbami na Moslimské bratstvo*.

Po prehratých parlamentných voľbách na palestínskych územiach v roku 2006 v prospech Hamasu sa Fatah zaplietol do násilného konfliktu s ním, čo viedlo k tomu, že Hamas prevzal kontrolu nad pásmom Gazy, zatiaľ čo Fatah (prostredníctvom PNA) si ponechal kontrolu nad Západným brehom Jordánu.

* teroristická organizácia zakázaná v Rusku

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno