Celkovo je podľa údajov ministerstva priemyslu a obchodu v Česku 7733 čerpacích staníc. Takmer polovicu z nich však tvoria neverejné stanice s obmedzeným prístupom, napríklad v areáloch firiem. Verejne dostupných čerpacích staníc, ktoré môžu využiť bežní motoristi, je 3948.
Vzhľadom na celkovú dĺžku diaľničnej a cestnej siete vrátane ciest prvej, druhej a tretej triedy, čo je približne 56.000 kilometrov, pripadá na každých 14 kilometrov jedna verejná čerpacia stanica. V európskom meradle ide o unikát. Toto číslo je však len orientačné. Údaje ministerstva ukázali tiež, že v rámci verejných staníc je 2855 tzv. štandardných staníc, ktoré ponúkajú bežné palivá ako benzín a naftu, a zvyšok tvoria napríklad stanice na CNG.
„Motoristi s konvenčnými palivami tak môžu natankovať v priemere každých 20 kilometrov,“ spresnil Damir Duraković, generálny riaditeľ spoločnosti Axigon, autorizovaného distribútora tankovacích kariet.
Sieť čerpacích staníc v Česku je tak podľa odborníkov mimoriadne hustá a trh je z veľkej časti nasýtený. Nové stanice môžu vznikať iba na novo budovaných úsekoch diaľnic, ciest a obchvatov.
Napriek vysokému počtu čerpacích staníc môže byť konkurenčný tlak obmedzený, aj keď ceny palív v Česku zostávajú jedny z najnižších v Európskej únii, najmä vďaka nižšej daňovej záťaži. Otázkou je, ako s cenami zamáva rozšírenie emisných kvót, ktoré by mohlo prísť už v roku 2027, upozornil Pavel Peterka, hlavný ekonóm XTB.
Zdroj feed teraz.sk