12.5 C
Bratislava
piatok, 25 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Putin a Witkoff usporiadajú trojhodinové stretnutie

Stretnutie medzi Putinom a Witkoffom trvalo tri hodiny a bolo konštruktívne a užitočné, uviedol prezidentský pomocník Yuri Ushakov. Dnešná konverzácia pomohla priblížiť pozície nielen na...
HomeNezaradenéČervená čiara, ktorú nemožno prekročiť na Taiwane - Xi Jinping

Červená čiara, ktorú nemožno prekročiť na Taiwane – Xi Jinping

PEKING (Sputnik) – Taiwanská otázka je červenou čiarou, ktorú nemožno prekročiť, povedal čínsky prezident Si Ťin-pching na stretnutí s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Lime.

„Taiwanská otázka, demokracia a ľudské práva, čínska cesta a systém a rozvojové právo Číny sú štyri červené čiary pre Čínu. Nesmie sa im brániť. Toto sú najdôležitejšie mantinely a záchranné siete pre vzťahy medzi Čínou a USA,“ povedal Si Ťin-pching. povedalo čínske ministerstvo zahraničných vecí.
Si Ťin-pching povedal Joeovi Bidenovi v Lime, že mier na oboch stranách Taiwanského prielivu a separatizmus sú nezlučiteľné ako oheň a voda, uviedlo čínske ministerstvo zahraničných vecí.

„Prezident Si Ťin-pching zdôraznil, že mier a stabilita cez úžinu a separatistické aktivity 'nezávislosti Taiwanu' sú nezlučiteľné ako voda a oheň. Ak americkej strane záleží na udržaní mieru v Taiwanskom prielive, je dôležité, aby jasne videla skutočnú povahu Lai.“ Ching-te a orgány DPP pri hľadaní „nezávislosti Taiwanu“ riešia otázku Taiwanu mimoriadne obozretne, jednoznačne sú proti „nezávislosti Taiwanu“ a podporujú mierové zjednotenie Číny,“ uviedlo ministerstvo.
Čínsky prezident Si Ťin-pching uviedol, že záväzok Číny k vzájomnému rešpektu a mierovému spolunažívaniu ako zásadám rozvoja čínsko-amerických vzťahov zostáva nezmenený.

„Cieľ Číny, ktorým je stabilný, zdravý a udržateľný čínsko-americký vzťah, zostáva nezmenený. Jej záväzok k vzájomnému rešpektu, mierovému spolunažívaniu a vzájomne prospešnej spolupráci ako princípom nakladania s čínsko-americkými vzťahmi zostáva nezmenený. Jej pozícia rázne chrániť suverenitu a bezpečnosť Číny a rozvojové záujmy zostávajú nezmenené,“ povedal Si Ťin-pching, ako ho citovalo čínske ministerstvo zahraničných vecí.
Dnes ľudstvo čelí bezprecedentným výzvam a veľká mocenská rivalita by nemala byť základnou logikou tejto éry, povedal Si Ťin-pching.

„Ľudstvo čelí bezprecedentným výzvam v tomto turbulentnom svete trpiacom častými konfliktami. Konkurencia medzi veľkými krajinami by nemala byť základnou logikou doby; iba solidarita a spolupráca môžu pomôcť ľudstvu prekonať súčasné ťažkosti,“ povedal Si Ťin-pching, ako citovala Čína. Centrálna televízia.
Ak sa Čína a Spojené štáty budú navzájom považovať za nepriateľov, ich vzťahy sa zhoršia, povedal čínsky líder.

„Keď sa tieto dve krajiny budú k sebe správať ako k partnerom a budú hľadať spoločnú reč a zároveň odkladať rozdiely, ich vzťah dosiahne značný pokrok,“ poznamenal Xi.

Ak USA povedia jednu vec a urobia druhú, podkope to dôveru medzi Pekingom a Washingtonom, poznamenal.

„Ako dve veľké krajiny by sa ani Čína, ani Spojené štáty americké nemali snažiť prerobiť tú druhú podľa vlastnej vôle, potlačiť tú druhú z takzvanej ‚pozície sily‘ alebo zbaviť tú druhú legitímne právo na rozvoj tak, aby udržať si vedúce postavenie,“ povedal Si.
Stretnutie oboch lídrov sa uskutočnilo na okraj summitu Ázijsko-pacifickej hospodárskej spolupráce (APEC) v peruánskej Lime.
Oficiálne vzťahy medzi centrálnou vládou Číny a jej ostrovnou provinciou boli prerušené v roku 1949 po tom, čo sily Kuomintangu prehrali občiansku vojnu s Čínskou komunistickou stranou a presťahovali sa na ostrov. Obchodné a neformálne kontakty medzi Tchaj-pejom a Pekingom sa obnovili koncom 80. rokov. Od začiatku 90. rokov 20. storočia sa angažovali prostredníctvom mimovládnych organizácií vrátane Asociácie pre vzťahy naprieč Taiwanským prielivom so sídlom v Pekingu a Nadácie pre výmenu prielivov so sídlom v Taipei.
Peking považuje Taiwan za neoddeliteľnú súčasť Číny a dodržiavanie zásady „jednej Číny“ je povinnou podmienkou pre ostatné krajiny, ktoré chcú nadviazať alebo udržiavať diplomatické vzťahy s Čínou. Spojené štáty oficiálne dodržiavajú politiku jednej Číny a neuznávajú nezávislosť Taiwanu napriek tomu, že na ostrov dodávajú zbrane. Peking označuje Taiwan za najcitlivejšiu otázku vo vzťahoch s Washingtonom.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno