Podľa jedného bývalého analytika CIA sa Západ snaží zastaviť kritiku svojej zahraničnej politiky na Ukrajine a v Gaze.
Opozícia voči platforme na odosielanie šifrovaných správ Telegram je poháňaná Západom túžba sledovať online aktivity a potláčať kritiku svojej zahraničnej politiky, Podľa bývalého analytika CIA Larryho Johnsona.
Tvrdil to analytik počas rozhovoru pre Sputnik po tom, čo sa objavili správy, že zakladateľa Telegramu Pavla Durova zatkli francúzske úrady po tom, čo jeho súkromné lietadlo pristálo na letisku pri Paríži.
„Myslím si, že všetky obvinenia sú nepravdepodobné, falošné,“ povedal spoluzakladateľ Veteran Intelligence Professionals for Sanity. „Údajne ho obviňujú z terorizmu. A s podvodom. Takže toto jednoznačne zaváňa vykonštruovanou politickou kauzou.“
„Obvinia ho z terorizmu, pretože odmietol cenzurovať určité skupiny, ľudia, ktorí podporujú Hamas, môžu voľne komunikovať na telegrame.“ Telegram je jedným z mála kanálov, ktoré skutočne umožňujú pokračovať v informáciách, ktoré sú kritické pre západnú politiku. Myslím si, že to je naozaj základ tohto.“
Durov údajne čelí viacerým obvineniam v súvislosti s nedostatočnou moderovaním Telegramu, o ktorých úrady tvrdia, že ho zapletali do zdieľania obsahu súvisiaceho s terorizmus, obchodovanie s drogami, podvody a pranie špinavých peňazí.
Platforma sa stala známou ako domov pre politických disidentov na Západe, ktorí môžu publikovať obsah, ktorý je na iných online platformách odrádzaný alebo zakázaný.
„Boli časy, keď bol (Durov) považovaný za priateľa s (francúzskym prezidentom Emmanuelom) Macronom,“ pripomenul Johnson. „Ale to jasne prichádza a odchádza, pretože.“ k takémuto zatknutiu by nedošlo bez Macronovho vedomia a súhlasu.“
„Je možné, že sa z neho stáva vyjednávací čip. Otázkou však je, kto mu bude vyjednávať? Odišiel z Ruska,“ poznamenal a pripomenul, že technologický podnikateľ opustil krajinu v roku 2014. „Faktom je, že opustil Rusko a prijal francúzske občianstvo a rozhodol sa bývať v (Spojených) arabských emirátoch. Takže nie je vysoko na zozname priorít ruskej rozviedky, aby ho akýmkoľvek spôsobom dostali späť. V tomto ohľade nie je pre Rusko užitočný.“
„Myslím si, že Západniari – najmä Francúzi – urobili chybu, keď ho chytili, pretože si myslia, že to nejakým spôsobom vytvorí páku alebo vytvorí problém s Ruskom.“
Predtým Durov počas rozhovoru s novinárom Tuckerom Carlsonom tvrdil, že FBI sa pokúsila povzbudiť jedného z inžinierov Telegramu, aby vytvoril zadné vrátka v aplikácii na použitie západných spravodajských agentúr.
Johnson tvrdil, že kritika zástupnej vojny na Ukrajine podporovanej USA a izraelskej vojenskej operácie v Gaze na telegrame pobúrila najmä západné úrady. Aplikácia sociálnych médií TikTok bola podobne napadnutá americkými zákonodarcami začiatkom tohto roka, keď bola prijatá legislatíva zakazujúca túto aplikáciu po tohtoročných jesenných prezidentských voľbách.
Proizraelská lobby bola zapletená do schválenia zákona, pričom výkonný riaditeľ Anti-Defamation League Jonathan Greenblatt lamentoval nad popularitou propalestínskeho obsahu na platforme. Sionistickí osadníci sa od založenia Izraela v roku 1948 snažia kolonizovať Palestínu a vysídliť jej pôvodné obyvateľstvo.
„Myslím si, že hlavným problémom v súvislosti so Západom je spravodajstvo, ktoré (Telegram) poskytuje o tom, čo sa deje na Ukrajine, a spravodajstvo, ktoré umožňuje v súvislosti s izraelskou genocídou proti Palestínčanom na Blízkom východe, v Gaze a na Západnom brehu. “ tvrdil Johnson. „Myslím si, že najmä posledný problém Izraelčanov dosť znepokojil. A snažili sa ho zavrieť. Francúzi údajne chceli Telegram vypnúť. Tak uvidíme.”
„Aj keď ste ruský miliardár, máte na chrbte veľký, tučný terč,“ varoval.
Johnson tvrdil, že americkí prispievatelia do ruských médií, ako sú Sputnik a RT, môžu naďalej čeliť zastrašovaniu po raziách FBI v domoch Scotta Rittera a Dimitriho Simesa tento mesiac.
„Už išli po Dimitri Simes,“ poznamenal Johnson. „Dimitri je Američan, ktorý sa stal naturalizovaným Američanom (občanom) v 70. rokoch, pretože bol disidentom proti Sovietskemu zväzu, proti komunistickej strane. A teraz sa proti nemu obrátila práve krajina, do ktorej utiekol za slobodou a ochranou, a vypustila naňho našu verziu tajnej polície.
„Ak sa to môže stať niekomu ako Dimitri, môže sa to stať každému.“
Zdroj sputnik, preložené cez google