Upozornil, že obchodníci naďalej vyjadrujú obavy o stav globálnej ekonomiky v súvislosti s obchodnými vojnami a so zavádzaním nových ciel. Spojené štáty aktuálne zaviedli clá vo výške 25 % na dovoz ocele a hliníka, na čo napríklad EÚ či Kanada reagovali recipročnými clami na americké produkty v celkovej hodnote približne 20 až 30 miliárd USD.
Z pohľadu dopytu sa podľa Nemkyho objavili negatívne signály zo strany amerických leteckých spoločností, ktoré zaznamenali pokles marcového dopytu po leteckom palive. V dôsledku toho takmer všetky veľké aerolinky znížili svoje prognózy rastu a varovali investorov, že ich predchádzajúce očakávania sa nemusia naplniť.
„Na druhej strane sa v USA zaznamenalo výraznejšie čerpanie zásob palív, čo krátkodobo podporilo rast cien ropy. Napriek tomu však pretrvávajú obavy o celkový dopyt a negatívne dôsledky ciel na svetovú ekonomiku. Medzinárodná energetická agentúra (IEA) zároveň odhaduje, že na trhu bude tento rok prebytok ropy na úrovni 600.000 barelov (1 barel = 159 litrov) denne, pričom revidovala očakávaný dopyt po palivách smerom nadol,“ dodal Nemky.
(1 EUR = 1,083 USD)
Zdroj feed teraz.sk
Bratislava 27. júla (TASR) - Slovensko vyslalo do Bulharska vrtuľník Black Hawk, aby pomohol tamojším…
Ankara 27. júla (TASR) - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v nedeľu privítal rozhodnutie Francúzska,…
Kuala Lumpur 27. júla (TASR) - Thajsko a Kambodža sa dohodli, že Malajzia sprostredkuje rokovania…
Brusel 27. júla (TASR) - Katar hrozí zastavením dodávok skvapalneného zemného plynu (LNG) do Európskej…
Phnom Penh 27. júla (TASR) - Ozbrojený konflikt v pohraničnej oblasti medzi Kambodžou a Thajskom…
Ašdod 27. júla (TASR) - Izraelské sily v nedeľu dopravili loď s propalestínskymi aktivistami do…