Novozvolený americký prezident Donald Trump opakovane kritizoval ekonomickú politiku Číny a nedávno pohrozil pridaním dodatočných 10 % cla na všetok tovar ázijského giganta.
Nedávne cenové výkyvy zinku odzrkadľujú tlaky na ponuku kritického kovu, ktoré sa pravdepodobne prenesú do roku 2025, Bloomberg Tvrdia to citovaní analytici.
28. novembra ceny zinku klesli o 2,5 %len aby sa odrazil a takmer skončil 5% vyššie na Londýnskej burze kovov (LME). K 1. decembru však cena opäť klesla a ustálila sa na 3 089,50 USD na tonu, pokles o 0,4 %.
Snímka obrazovky zobrazujúca nestále akcie zinku.
Vlna turbulencií na nestálom trhu so zinkom ponúka chuť potenciálneho dopadu hrozby novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa, že uvalí dodatočné 10 % clá na všetok tovar z Číny.
Ázijský gigant dominuje celosvetovému trhu s kovom vzácnych zemín s ročnou produkciou zinku 4,2 milióna metrických ton.
Ak by došlo k akémukoľvek ďalšiemu vzplanutiu obchodného sporu medzi USA a Čínou, pravdepodobne by to ovplyvnilo ponuku aj cenu tohto kľúčového priemyselného kovu, ktorý sa primárne používa na odolnosť ocele proti korózii. Okrem toho oxid zinočnatý hrá kľúčovú úlohu v polovodičovom priemysle, najmä v elektronických zariadeniach.
Nedávny prudký nárast cien podporilo jedno z najväčších stiahnutí zinku z LME za viac ako desať rokov. Na Shanghai Futures Exchange klesli zásoby o viac ako 9 000 ton, čo odrážalo podobný pokles v Londýne, ktorý sa pripisuje objednávkam na odber od Trafigura Group, globálneho obchodného giganta.
Predpokladá sa, že celosvetový dopyt po rafinovanom zinku sa v roku 2025 zvýši o 1,6 % na 14,04 milióna ton, uvádza International Lead and Zinc Study Group.
Zdroj sputnik, preložené cez google