NEW YORK (Sputnik) – Ceny ropy v pondelok pokračovali v zostupnej špirále na šesťtýždňové minimá, pričom americká ropa sa prelomila pod hranicu 80 dolárov za barel, keďže rozhodnutie prezidenta Joea Bidena neuchádzať sa o znovuzvolenie pridalo politickú neistotu na trh, ktorý sa už ocitol. slabý letný dopyt po palive.
Predmesačný augustový kontrakt americkej ropy West Texas Texas Intermediate (WTI) sa ustálil na úrovni 79,78 USD za barel, čo je pokles o 35 centov alebo 0,44 %. WTI stratila 4 % v priebehu dvoch predchádzajúcich týždňov. V pondelkovej seanse klesla na 77,58 USD za barel, čo je minimum, aké nebolo zaznamenané od začiatku júna.
Ropa Brent s pôvodom v Spojenom kráľovstve sa za september ustálila na úrovni 82,40 USD za barel, čo je pokles o 23 centov alebo 0,3 %. Globálny benchmark ropy klesol o 4,5 % počas dvoch predchádzajúcich týždňov a v poslednej relácii dosiahol šesťtýždňové minimum 81,61 USD.
Pondelkové mdloby v rope prišli v čase zvýšenej politickej neistoty spôsobenej Bidenovým odchodom z opätovného zvolenia a jeho rozhodnutím podporiť viceprezidentku Kamalu Harrisovú ako nositeľa štandardov za Demokratickú stranu.
Až do Bidenovho nedeľného rozhodnutia trhy vsádzali na republikánskeho kandidáta a bývalého prezidenta Donalda Trumpa, ktorý sa v novembrových voľbách vráti do Bieleho domu. S Harrisom v pretekoch sa dynamika hry mohla zmeniť, uviedli niektorí analytici.
(„Bidenovo rozhodnutie) mení výpočet rizika… ak si demokrati udržia Biely dom,“ uviedol Patrick De Haan, vedúci analýzy ropy v GasBuddy, v komentároch, ktoré zverejnil MarketWatch.
De Haan povedal, že víťazstvo demokratov by pravdepodobne znamenalo všeobecne viac prohibičný postoj k rope, čo by pravdepodobne udržalo ceny mierne vyššie. Víťazstvo Trumpa by však pravdepodobne znamenalo „menej obmedzení na vŕtanie, reguláciu životného prostredia a viac pro-ropný postoj, čo by mohlo pomôcť zmierniť určitý cenový tlak“.
Zatiaľ čo je málo známe o tom, ako by sa voľby mohli zmeniť, investori do ropy držali svoje stávky na nízkej úrovni, čím ďalej tlačili na ceny ropy, povedal De Haan.
Ceny ropy boli v poslednej dobe zaťažené veľkými nárastmi zásob paliva v USA. Americký úrad pre energetické informácie (IEA) oznámil, že za týždeň, ktorý sa skončil 12. júla, sa zvýšil objem benzínu o 3,328 milióna barelov, v porovnaní s poklesom z predchádzajúceho týždňa o 2,006 milióna barelov.
Analytici namiesto toho predpovedali pokles o 1,7 milióna barelov. Benzín je v Spojených štátoch hlavným motorovým palivom a tvorí najväčšiu zložku energetického mixu krajiny.
V prípade destilátov EIA oznámila za minulý týždeň produkciu 3,454 milióna barelov, čím negovala minulotýždňovú remízu vo výške 4,884 milióna barelov. Analytici predpovedali pokles o 500 000 barelov. Destiláty sa primárne spracúvajú na naftu, ktorú potrebujú nákladné autá, autobusy a lode a tiež na výrobu leteckého paliva.
Napriek nárastu zásob paliva EIA oznámila pokles zásob ropy o 4,87 milióna barelov počas týždňa končiaceho sa 12. júla, čím sa pridalo 3,443 milióna barelov z predchádzajúceho týždňa. Zásoby ropy v USA klesli za posledné tri týždne o viac ako 20 miliónov barelov.
Zavážil aj slabší dopyt z Číny, ktorá je importérom ropy č. 1 a druhým najväčším spotrebiteľom tejto komodity po Spojených štátoch.
Údaje za posledné dva týždne ukázali, že produkcia čínskych rafinérií klesla v júni oproti predchádzajúcemu roku o 3,7 %. Aj čínska ekonomika vzrástla v druhom štvrťroku tohto roka len o 4,7 %, čo je najpomalší rast od prvého štvrťroka 2023, výrazne pod prognózou 5,1 %.
Zdroj sputnik, preložené cez google