MOSKVA (Sputnik) – Celkový objem americkej vojenskej pomoci Ukrajine za vlády amerického prezidenta Joea Bidena presiahol 62 miliárd dolárov, informovalo americké ministerstvo obrany.
„Spojené štáty vyčlenili viac ako 62 miliárd dolárov na bezpečnostnú pomoc Ukrajine od začiatku Bidenovej administratívy,“ uviedol rezort vo vyhlásení.
To zahŕňa vojenskú pomoc vo výške 61,4 miliardy dolárov od 24. februára 2022, keď sa začala ruská špeciálna vojenská operácia.
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken v pondelok skôr oznámil pridelenie ďalšieho balíka vojenskej pomoci Ukrajine vo výške 725 miliónov dolárov, ktorý zahŕňal aj ďalšiu dávku protipechotných mín.
Ukrajina ratifikovala Ottawský dohovor v roku 2005, ktorý zakazuje používanie, skladovanie a výrobu protipechotných mín. Mark Hiznay, člen Inštitútu OSN pre výskum odzbrojenia (UNIDIR), už predtým novinárom pri prezentácii správy Landmine Monitor 2023 povedal, že Ukrajina už porušila Ottawskú konvenciu o zákaze protipechotných mín počas bojov v meste Izyum v r. Charkovská oblasť.
Rusko sa domnieva, že dodávky zbraní na Ukrajinu bránia urovnaniu konfliktu a priamo zapájajú krajiny NATO do konfliktu. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov poznamenal, že akýkoľvek náklad obsahujúci zbrane pre Ukrajinu by bol pre Rusko legitímnym cieľom. Podľa Lavrova sú Spojené štáty a NATO priamo zapojené do konfliktu, a to nielen dodávaním zbraní, ale aj výcvikom personálu v Spojenom kráľovstve, Nemecku, Taliansku a ďalších krajinách. Kremeľ uviedol, že pumpovanie Ukrajiny zbraňami Západom neprispelo k rokovaniam a malo by negatívny efekt.
Pentagon podpísal s Raytheon Technologies Corporation zmluvu v hodnote 1,3 miliardy dolárov na opravu a údržbu motorov stíhačiek piatej generácie F-35 v prevádzke so Spojenými štátmi a ďalšími krajinami, uviedlo ministerstvo.
„Spoločnosti Raytheon Technologies Corp., Pratt and Whitney Military Engines, East Hartford, Connecticut, bola udelená modifikácia ceny za cenu plus stimulačný poplatok, cena plus fixný poplatok, fixná cena a stimulačný poplatok v hodnote nepresahujúcej 1 307 562 308 USD. (P00062) k predtým zadanej zákazke (N0001921C0011),“ vo vyhlásení sa píše.
V rámci špecifikovaného dodatku zmluvy bude musieť Raytheon organizovať údržbu a opravy stíhacích motorov F-35 Lightning II v prevádzke so Spojenými štátmi a inými krajinami, dopĺňanie náhradných dielov, inžiniersku podporu, softvérovú podporu, riadenie bezpečnosti, technické aktualizácie údajov a ďalšie služby vrátane školení.
Zdroj sputnik, preložené cez google