Americké námorníctvo predbieha rýchlo rastúca čínska flotila, ktorá čelí výzvam v oblasti údržby a kapacity stavby lodí.
Americké námorníctvo čelí oneskoreniam v opravách plavidiel a pomalému tempu výstavby nových vojnových lodí.
O kríze informovali americký námorný inštitút (USNI) a americký vládny úrad pre zodpovednosť (GAO), podľa Asia Times.
Diana Maurerová, riaditeľka pre obranné spôsobilosti a manažment Úradu pre zodpovednosť vlády, 1. mája svedčila na podvýbore pripravenosti pre ozbrojené sily Senátu. Odhalila, že menej ako 40 percent lodí amerického námorníctva dokončilo opravy včas, a to aj napriek voľnému priestoru v lodeniciach.
Podľa GAO „Námorníctvo nevypracovalo úplný odhad nákladov a harmonogramu svojho Programu optimalizácie infraštruktúry lodeníc (SIOP) – snahy o zlepšenie svojich suchých dokov, zariadení a vybavenia – a uvádza, že tak nebude môcť urobiť do fiškálneho roka 2025. .“
Maurer naznačil, že podmienky v lodeniciach sú na druhom mieste po nákladoch na údržbu F-35 Lightning II, čím vyvolal poplach nad pripravenosťou námorníctva.
Zástupca náčelníka námorných operácií admirál James Kilby vo svojom vlastnom kongresovom svedectve uznal, že otázky súvisiace s „výrobou a opravou lodí“ patria medzi hlavné výzvy, ktorým dnes americké námorníctvo čelí.
Postupy konštrukcie lodí amerického námorníctva sú do značnej miery zastarané, čo prispieva k pomalšiemu tempu, menej predvídateľným nákladom a výkonnostným výsledkom konštrukcie vojnových lodí v porovnaní s komerčnou stavbou lodí.
Podľa GAO námorníctvo pomaly prijímalo nové dizajnérske nástroje, ako je 3-D modelovanie a digitálne twinning, a stále poskytuje svojim dodávateľom 2D konštrukčné údaje pre staršie triedy lodí.
Stavitelia lodí sa tiež sťažujú, že námorníctvo je zvyčajne pomalé pri poskytovaní informácií poskytnutých predajcom (VFI) – dokumentov, ktoré lodenice potrebujú ako vstup do inžinierskych a dizajnových produktov – na napájanie digitálnych modelov. Dodávatelia námorníctva chcú jasnejšie technické úlohy, ako aj financie na získanie a implementáciu nových digitálnych nástrojov.
Táto otázka bola nastolená uprostred rastúcej konkurencie USA s Čínou a šabľami Bidenovej administratívy nad ostrovom Taiwan a Juhočínskym morom.
Na vypočutí senátneho senátu republikánsky senátor Dan Sullivan z Aljašky lamentoval nad tým, že výstavba nových ponoriek a hladinových vojnových lodí v USA je hlboko pod tempom stanoveným Čínou.
Vlani v júli unikli spravodajské informácie amerického námorníctva The War Zone, ktoré odhalili, že čínska kapacita stavby lodí je 232-krát väčšia ako kapacita USA. Zatiaľ čo lodenice ľudovej republiky majú kapacitu vyše 23,2 milióna ton, americká kapacita je podľa uniknutej prezentácie necelých 100 000 ton, ktorú ako autentickú potvrdil v septembri 2023 hovorca amerického námorníctva.
Americký námorný inštitút v roku 2021 priznal, že Čína sa už môže pochváliť najväčším námorníctvom na svete, zatiaľ čo vo februári 2024 veliteľ amerického Indo-pacifického velenia (INDOPACOM) admirál Samuel Paparo varoval, že Peking vyhráva číselnú hru na stavbu lodí.
Podľa Kongresu Čína vlastní približne 370 vojnových lodí v porovnaní s americkou flotilou 291 plavidiel. V roku 2023 Čína pridala do svojej flotily 30 lodí, z toho 15 veľkých povrchových bojovníkov vrátane krížnikov a torpédoborcov. a ďalšia lietadlová loď. Naproti tomu USA minulý rok postavili len dve vojnové lode.
Americké námorníctvo tiež teraz bojuje s vybudovaním flotily bezpilotných plavidiel na boj proti Číne v Tichomorí, zatiaľ čo Pentagon sa zaviazal k veľkým lodiarskym projektom.
Významné výzvy amerického námorníctva pri stavbe a údržbe lodí spolu s jeho zaostávaním za Čínou v počte vojnových lodí sú v ostrom kontraste so snahou americkej administratívy udržať si svoju slabnúcu hegemóniu v ázijsko-tichomorskom regióne.
Rozpor ešte znásobuje doktrína Washingtonu o konfrontácii Ruska aj Číny naraz. Obe rastúce mocnosti sú schopné vyprodukovať viac nábojov a vojenského vybavenia ako USA a ich európski spojenci. Rusko vyrába takmer trikrát viac delostreleckých granátov ako USA a Európa dohromady, podľa vlastných odhadov tajných služieb NATO.
Vzhľadom na to, že vojenské zásoby USA boli vyčerpané zástupnou vojnou na Ukrajine, vyhliadky na vojnu s Čínou sú pre americké námorníctvo katastrofou.
Zdroj sputnik, preložené cez google