MOSKVA (Sputnik) – Donald Trump, ktorý vyhral prezidentské voľby v USA, zníži dane a zavedie dovozné clá, ktoré sľúbil, aj keď v menšom rozsahu, pričom je nepravdepodobné, že by uvalil sankcie na „dedolarizujúce“ krajiny, bývalého ruského ministra financií a Sputniku to povedal ekonóm Michail Zadornov.
Tarifná politika
„Trumpova colná politika… Čo sa stane v skutočnosti? Clá určite zvýši. Pomôže tomu ovládnutie oboch komôr Kongresu Republikánskou stranou. To sa však stane až v roku 2026. Nie v takom rozsahu ( ako Trump sľúbil), myslím, že v oveľa menšom meradle,“ povedal Zadornov.
Zavedenie nových ciel bude výsledkom zložitých obchodných rokovaní s krajinami Severnej a Latinskej Ameriky, ako aj so spojencami v Európe. To povedie k tomu, že Čína sa tak ako doteraz bude snažiť obísť obmedzenia obchodovaním cez Mexiko, Vietnam a ďalšie ázijské krajiny.
„Čínsky tovar sa stále dostane na trhy Európy a Spojených štátov,“ poznamenal Zadornov.
Globálny obchod sa však kvôli tomu bude ďalej fragmentovať a tempo jeho rastu sa určite zníži, poznamenal ekonóm.
„Pre nás to znamená, že Rusko bude musieť hľadať svojich obchodných spojencov v tomto meniacom sa globálnom prostredí,“ dodal.
Zadornov pripomenul, že Trump sľúbil zaviesť 20 % clá na všetok dovoz z Európy a ďalších krajín, zvýšiť clá na dovoz z Číny na 60 % a úplne zbaviť Čínu štatútu najvýhodnejšieho národa vo vzájomnom obchode.
„Dovoľte mi pripomenúť, že obchodný deficit USA by v tomto roku mohol byť približne 1 bilión dolárov. To znamená, že pre Trumpa je to jednoducho dodatočný zdroj kompenzácie za zníženie daní v rámci Spojených štátov,“ vysvetlil bývalý minister financií.
Okrem toho Trump počas predvolebnej kampane sľúbil, že zavedie opatrenia proti krajinám, ktoré uskutočňujú dedolarizáciu, a stanovil clá na ich dovoz na 100 %. Podľa Zadornova to nebude možné. Faktom je, že nie krajiny opúšťajú dolár a prechádzajú na zúčtovanie v národných menách, ale spoločnosti.
„Často to robia práve pod tlakom amerických sankcií voči určitým krajinám alebo korporáciám. A táto myšlienka nie je realizovateľná, myslím si, že by sa o nej nemalo vážne uvažovať,“ zdôraznil ekonóm.
Štátny dlh
V odpovedi na budúcnosť amerického štátneho dlhu Zadornov povedal, že v priebehu nasledujúcich 10 rokov sa štátny dlh, ktorý sa teraz blíži k 36 biliónom dolárov, zvýši o ďalších 7,5 bilióna dolárov.
Vplyv na to budú mať najmä Trumpove daňové iniciatívy: zníženie daňových sadzieb pre korporácie, pre osobné príjmy, ako aj zavedenie oslobodenia od dane na sprepitné.
„Tu sú všetky daňové iniciatívy – to je približne 4,5 až 4,6 bilióna dolárov za 10 rokov, podľa výpočtov Kongresového rozpočtového úradu. S dodatočnými výdavkami je to približne 7,5 bilióna USD nárastu štátneho dlhu počas nasledujúcich 10 rokov,“ vysvetlil Zadornov.
Poznamenal, že plány Harrisovej „stoja“ približne o polovicu menej: pod ňou by sa zvýšil aj štátny dlh, ale asi o 3,5 bilióna dolárov.
Zároveň je nemožné čiastočne odpísať štátny dlh USA, „nemá to zmysel, nikto to neurobí,“ povedal Zadornov.
„Je ľahšie to nafúknuť, to znamená, že v skutočnosti bude najbližších 5-10 rokov v USA vyššia inflácia,“ dodal.
„A trhy už oceňujú vyššiu infláciu, dlhšie obdobie vysokých sadzieb na americkom trhu a pomalšie znižovanie kľúčovej sadzby Federálnym rezervným systémom. Trh už v týchto dňoch revidoval svoje pôvodné októbrové očakávania,“ uzavrel ekonóm.
Zdroj sputnik, preložené cez google