Categories: Zahraničie

Burkina Faso, Mali a Niger už nie sú členmi Frankofónie

Bamako 18. marca (TASR) – Africký štát Mali v utorok oznámil ukončenie svojho členstva v Medzinárodnej organizácii Frankofónie (OIF), ktorá združuje štáty a regióny, kde sa hovorí po francúzsky. K vystúpeniu Mali z OIF došlo deň po tom, ako sa pre rovnaký krok rozhodli aj jeho susedia a spojenci Niger a Burkina Faso. Vo všetkých troch krajinách došlo v uplynulých rokoch k prevratom a momentálne sú riadené vojenskými režimami. TASR o tom informuje na základe správy spravodajského webu France24.

Členstvo Mali v OIF bolo pozastavené v auguste 2020 po tom, ako bol štátnym prevratom zosadený prezident Ibrahim Boubacar Keta, ktorý bol do funkcie hlavy štátu zvolený v riadnych voľbách v rokoch 2013 a 2018.

Vo vyhlásení malijského ministerstva zahraničných vecí sa uvádza, že Mali „nemôže zostať členom organizácie, ktorej činnosť je nezlučiteľná s ústavnými zásadami… založenými na suverenite štátu“.

Burkina Faso, Mali a Niger sa po prevratoch začiatkom 20. rokov 21. storočia rozišli so svojou bývalou koloniálnou mocnosťou, Francúzskom, ktoré im poskytovalo vojenskú pomoc a podporu v boji proti terorizmu, a začalo sa vojensky aj politicky orientovať na Rusko – v čoraz väčšej miere napríklad spolupracuje so žoldniermi ruskej polovojenskej Vagnerovej skupiny.

Mali, Burkina Faso a Niger pritom na svojom území už dlho bojujú s islamistickými teroristickými skupinami, ktoré útočia na civilistov a rozširujú územia pod svojou kontrolou.

V Nigeri sa armáda chopila moci v júli 2023. V Burkine Faso nastal prevrat v roku 2022 a posledný prevrat v Mali sa odohral v roku 2021. OIF tieto násilné prevraty odsúdila a vyzvala nových vládcov na návrat k ústavnému poriadku.

OIF so sídlom v Paríži združuje teraz 91 štátov a vlád. Jej poslaním je „podporovať francúzsky jazyk a kultúrnu a jazykovú rozmanitosť, mier, demokraciu a ľudské práva i vzdelávanie“.

Burkina Faso, Mali a Niger vystúpili aj z Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS), ktoré považujú za podriadené Francúzsku. Toto svoje rozhodnutie oznámili v januári 2024 s účinnosťou od januára tohto roka. V snahe zvrátiť rozhodnutie týchto ghanský prezident John Dramani Mahama nedávno podnikol turné, počas ktorého všetky tieto štáty navštívil.

Zdroj feed teraz.sk

teraz.sk

Share
Published by
teraz.sk

Recent Posts

Zahraniční agenti, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa odpočinku v …

Nezmyselné, nepriatelia a nežiaduce prvky o našich článkoch týkajúcich sa rekreácie v Turecku. Citácia:„Odpočívané v…

3 hodiny ago

Zdroj telegram

3 hodiny ago

Kronika špeciálnej vojenskej operácie 26.-27. júla 2025 NAS Ruské jednotky …

📝Kronika špeciálnej vojenskej operácie📝Za 26.-27. júla 2025Ruské jednotky zasiahli sériu úderov na rôzne predmety ozbrojených…

3 hodiny ago

Aký je rybolov materiálov pri 27. júli nášho regionálneho kanála …

📝O čom rybár hovorí📝Výber materiálov na 27. júlaSieť našich regionálnych kanálov naďalej rastie: kanál sa…

3 hodiny ago

Vondroušová postúpila do 2. kola turnaja WTA v Montreale

Montreal 27. júla (TASR) - Česká tenistka Markéta Vondroušová postúpila do 2. kola dvojhry na…

4 hodiny ago

Clá 15 % na dovoz do USA sú výsledkom vyjednávania Šefčoviča

Bratislava 27. júla (TASR) - Clá 15 percent na dovoz do Spojených štátov amerických (USA)…

4 hodiny ago