Lídri oboch strán dosiahli dohodu v čase, keď Spojené štáty signalizujú znižovanie svojho záväzku voči európskej bezpečnosti. „Je čas pozerať sa dopredu, posunúť sa od starých zatuchnutých debát a politických bojov k nájdeniu zdravého rozumu a praktických riešení, ktoré prinesú Britom to najlepšie,“ vyhlásil britský premiér Keir Starmer.
Nové dohody podľa neho znížia byrokraciu, podporia rast britskej ekonomiky a obnovia vzťahy s 27-členným blokom od odchodu Spojeného kráľovstva z EÚ v roku 2020.
Británia a EÚ sa v pondelok na prelomovom londýnskom summite dohodli na novom pakte v oblasti bezpečnosti a obrany, potvrdili obe strany. Ten otvorí britským firmám cestu k účasti na veľkých zbrojárskych zákazkách bloku v rámci nového únijného programu (SAFE) v hodnote 150 miliárd eur.
Strany sa dohodli na predĺžení práv na rybolov pre európske lode v britských vodách o ďalších 12 rokov, teda do roku 2038. Portál Politico to označil za významný ústupok zo strany Londýna, ktorý prišiel po intenzívnom lobovaní Francúzska. Euroblok má za to odstrániť niektoré byrokratické prekážky pri dovoze potravín zo Spojeného kráľovstva.
Táto dohoda by podľa textu „viedla k tomu, že prevažná väčšina presunov zvierat, živočíšnych produktov, rastlín a rastlinných produktov medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou by sa uskutočňovala bez osvedčení alebo kontrol, ktoré sa v súčasnosti vyžadujú“.
Hoci je EÚ najväčším obchodným partnerom Británie, krajinu od brexitu zasiahol 21-percentný pokles vývozu z dôvodu náročnejších hraničných kontrol či úradných predpisov.
Strany sa tiež dohodli na spolupráci v rámci „programu skúseností mladých ľudí“. To by podľa stanice BBC mohlo znamenať, že mladí ľudia budú môcť opäť voľne cestovať a pracovať v rámci Európskej únie. Vláda tvrdí, že tento program by bol „obmedzený a časovo ohraničený“ a bol by podobný programom, ktoré už Spojené kráľovstvo má s krajinami ako Austrália a Nový Zéland.
Dohody predstavujú najvýznamnejší posun vo vzťahoch medzi Londýnom a Bruselom od brexitu s deklarovaným cieľom podporiť hospodársky rast a posilniť bezpečnosť na európskom kontinente.
Labouristický premiér Keir Starmer sa od nástupu do funkcie v júli minulého roka zaviazal obnoviť vzťahy s EÚ, ktoré boli za predchádzajúcej konzervatívnej vlády pomerne chladné. Odmieta však návrat na jednotný trh a do colnej únie.
Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová označila sériu dohôd za historický moment. „Obraciame list, otvárame novú kapitolu v našich jedinečných vzťahoch,“ zdôraznila na tlačovej konferencii. Na prvom summite medzi Britániou a EÚ od brexitu zastupovali Úniu okrem nej aj predseda Európskej rady António Costa, šéfka európskej diplomacie Kaja Kallasová a eurokomisár pre obchod a hospodársku bezpečnosť Maroš Šefčovič.
Zdroj feed teraz.sk