Rezort podľa svojho vyhlásenia veľvyslancovi tlmočil, že správanie Ruska vrátane „zlomyseľných a úplne nepodložených“ tvrdení o špionáži zo strany zmienených diplomatov je v rozpore s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch. „Tento model správania je úplne neprijateľný, hlboko neprofesionálny a pod úrovňou noriem správania medzi štátmi,“ dodalo ministerstvo.
Odobratie akreditácie diplomatom oznámila minulý týždeň ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) s tým, že sú podozriví zo špionáže a „ohrozenia bezpečnosti Ruska“. Zmienení diplomati už z Ruska odcestovali a nahradili ich noví.
Britská vláda označila obvinenia za úplné nepodložené. Opatrenie označila za odvetný krok Moskvy nadväzujúci na kroky Západu vrátane Londýna, namierené proti „štátom riadeným aktivitám Ruska v Európe a v Británii“. Vzťahy medzi Londýnom a Moskvou sú už roky napäté aj v dôsledku dvoch otráv popredných ruských disidentov na území Británie.
Británia je zároveň jedným z najväčších podporovateľov Kyjeva v prebiehajúcej vojne, ktorá sa začala inváziou Ruska na územie Ukrajiny, pripomína AFP. Britský rezort diplomacie vidí za najnovšími tvrdeniami o špionáži pokračovanie zámernej ruskej kampane, ktorej cieľom je podkopať a ohroziť bezpečnosť Spojeného kráľovstva a odradiť ho od podpory Ukrajiny. „Táto kampaň nebude úspešná. Rusko musí s takýmto konaním okamžite prestať,“ dodal rezort.
Zdroj feed teraz.sk