Balík sankcií je zameraný na „ruské vojenské dodávateľské reťazce, príjmy, ktoré poháňajú nezákonnú vojnu (ruského prezidenta Vladimira) Putina, a na kleptokratov, ktorí prinášajú zisky Kremľu“, uviedlo britské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení na svojej internetovej stránke.
Sankcie sa vzťahujú na „výrobcov a dodávateľov obrábacích strojov, elektroniky a tovaru dvojakého použitia pre ruskú armádu vrátane mikroprocesorov používaných v zbraňových systémoch“. Podľa vyhlásenia sídlia v tretích krajinách vrátane stredoázijských štátov, Turecka, Thajska, Indie a Číny, ktorá je najväčším dodávateľom kritického tovaru pre ruskú armádu.
Okrem nich sú sankcie uvalené aj na severokórejského ministra obrany No Kwang-čchola v súvislosti s rozmiestnením severokórejských síl v Rusku, kirgizskú banku Keremet aj na miliardára Romana Trocenka. Británia uvalila sankcie aj na 40 plavidiel, ktoré sa podľa vlády využívali pri obchádzaní sankcií pri preprave ruskej ropy.
„Každé prerušenie vojenskej zásobovacej linky, každý zablokovaný rubeľ a každý podporovateľ Putinovej agresie je krokom k spravodlivému a trvalému mieru,“ vyhlásil britský minister zahraničných vecí David Lammy.
Nový balík sankcií minister avizoval už v nedeľu ako dosiaľ „najväčší balík sankcií proti Rusku od prvých dní vojny – oslabujúc ich vojenskú mašinériu a znižujúc príjmy, ktoré podnecujú ničenie Ukrajiny“.
V pondelok schválili ministri zahraničných vecí členských štátov Európskej únie 16. balík sankcií. Obsahuje zákaz dovozu hliníka, predaj herných ovládačov a na zoznam takzvanej ruskej tieňovej flotily pridali ďalších 74 plavidiel.
Zdroj feed teraz.sk