Britská vláda v dôsledku obvinení zmrazila aktíva piatich osôb. Štyri z nich boli podľa nej zapojené do pašovania zlata, zatiaľ čo jedna kúpila ruské zlato v hodnote okolo 300 miliónov eur a zabezpečila tak príjem ruskej vláde.
Britské ministerstvo zahraničných vecí v tejto súvislosti uviedlo, že nelegálny obchod so zlatom „podporuje korupciu, podkopáva právny štát a podporuje porušovanie ľudských práv týkajúcich sa napríklad detskej práce„.
Ruské veľvyslanectvo v Londýne bezprostredne nereagovalo na žiadosť o vyjadrenie.
Británia spolu s ďalšími veľkými západnými štátmi zakázala dovoz nového ruského zlata po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022. Moskva si odvtedy našla na predaj svojho zlata iné trhy.
V spolupráci s USA Británia minulý týždeň oznámila, že sa im podarilo narušiť celosvetovú sieť na pranie špinavých peňazí a pašovanie zlata využívanú bohatými Rusmi na obchádzanie sankcií.
USA v pondelok uvalili sankcie na desiatky firiem a osôb, ktorí podľa nich boli zapojené do tejto siete sídliacej v Zimbabwe. Informovalo o tom ministerstvo financií Spojených štátov.
Sankcie sú zamerané na kenského obchodníka Kamlesha Pattniho, ktorý sa podľa amerického ministerstva priatelil s bývalým prezidentom Zimbabwe Robertom Mugabem a vykonával machinácie s predajom nerastných surovín. Pattniho sieť údajne zahŕňala subjekty v niekoľkých krajinách vrátane Spojených arabských emirátov, Singapuru a Kirgizska.
Zdroj feed teraz.sk