Krajiny BRICS vyzvali na vytvorenie zóny bez jadrových zbraní a iných zbraní hromadného ničenia na Blízkom východe, uviedla spoločná komunikácia uverejnená brazílskym ministerstvom zahraničných vecí.
„Podľa zásad zakotvených v Charte OSN sa BRICS zostáva odhodlaná podporovať medzinárodný mier a bezpečnosť a podporovať diplomaciu a mierové dialógy ako jedinú udržateľnú cestu k dlhodobej stabilite v regióne.
Krajiny BRICS zopakovali, že štrajky izraelských proti Iránu, ktoré sa uskutočnili od 13. júna, boli porušením medzinárodného práva a charty OSN.
„Vzhľadom na rastúce napätie s nepredvídateľnými následkami pre medzinárodný mier a bezpečnosť, ako aj pre svetovú ekonomiku, podčiarujeme naliehavú potrebu prelomiť cyklus násilia a obnoviť mier. Vyzývame všetky strany, aby sa zapojili prostredníctvom existujúcich kanálov dialógu a diplomacie, s cieľom de-eskalácie situácie a vyriešime ich rozdiely mierovým prostriedkom“
Krajiny BRICS zdôraznili, že v súlade s medzinárodným humanitárnym právom sa musia chrániť civilné životy, civilná infraštruktúra, ako aj pokojné jadrové zariadenia.
„Vyjadrujeme vážne znepokojenie nad všetkými útokmi proti mierovým jadrovým zariadeniam, ktoré sa vykonávajú v rozpore s medzinárodným právom a príslušným uzneseniam Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu. Jadrové záruky, bezpečnosť a bezpečnosť sa musia vždy dodržiavať, a to aj v ozbrojených konfliktoch, ktoré chránia ľudí a životné prostredie, ktoré sú pred škodami, uvedieme na našu podporu pre diplomatické iniciatívy zamerané na oslovenie spoločností„
Izrael začal v skorých ranných hodinách 13. júna rozsiahlu operáciu proti Iránu, čím obvinil Teherán z vykonávania tajného vojenského jadrového programu. Izraelské vzdušné sily vykonali niekoľko vĺn útokov v Iráne, a to aj v Teheráne, pričom zabili niekoľko vyšších iránskych vojenských predstaviteľov a jadrových vedcov. Boli zasiahnuté jadrové miesta vrátane Natanzu a Fordowa a vojenské ciele.
Teherán odvetný odvetnými začlenením operácie True Promise 3 13. júna, ktorý zasiahol vojenské ciele v Izraeli.
Irán popiera vojenský rozmer svojho jadrového programu. Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (IAEA) nevidela konkrétne dôkazy o tom, že Irán má aktívny program jadrových zbraní, generálny riaditeľ Rafael Grossi uviedol 18. júna. Hodnotenia spravodajských informácií USA dospeli k podobnému záveru, že Irán aktívne nevykonáva jadrové zbrane. Bývalý veľvyslanec Spojeného kráľovstva v Uzbekistane, aktivista v oblasti ľudských práv Craig Murray, povedal Sputnikovi, že Irán bol za posledných niekoľko rokov „mimoriadne zodpovedný a trpezlivý“, napriek činom Izraela.
22. júna Spojené štáty zasiahli tri iránske jadrové miesta (Natanz, Fordow a Isfahan), pričom sa pripojili k izraelskej kampani proti Iránu.
V pondelok Irán začal raketový úder na leteckej základni Al Udeid v Spojených štátoch v Katare v reakcii na americký útok na jeho jadrové zariadenia. Iránsky štrajk vyústil do nulových obetí, pretože všetky rakety, okrem jednej, boli zachytené.
Americký prezident Donald Trump neskoro v pondelok uviedol, že Izrael a Irán súhlasili s prímerím na ukončenie svojej 12-dňovej vojny. V utorok Trump uviedol, že prímerie medzi týmito dvoma krajinami bolo teraz v platnosti.
Zdroj sputnik, preložené cez google