17.1 C
Bratislava
nedeľa, 27 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt
HomeZahraničieBRICS podporuje obchod: Preskúmajte nové trasy a dopravné koridory, ktoré formujú budúcnosť

BRICS podporuje obchod: Preskúmajte nové trasy a dopravné koridory, ktoré formujú budúcnosť

Na 16. samite BRICS, ktorý sa konal v ruskom meste Kazaň, prezident Vladimir Putin zdôraznil, že úsilie o zlepšenie dopravnej konektivity medzi členskými štátmi skupiny si zaslúži osobitnú pozornosť, pretože „nám ponúka ďalšie príležitosti na rozšírenie a diverzifikáciu vzájomného obchodu“.

Účastníci samitu BRICS, ktorý usporiadalo ruské mesto Kazaň 22. – 24. októbra, diskutovali o viacerých projektoch pre krajiny bloku vrátane nových megaprojektov v oblasti dopravy, ktoré pomáhajú čeliť výzvam prebiehajúcich geopolitických otrasov.
Aké nové trasy by mohli slúžiť na tento účel?
Medzinárodný severojužný dopravný koridor (INSTC) je kľúčovým prvkom euroázijskej dopravnej siete. Multimodálna (loď-železnica-cesta) nákladovo a časovo efektívna prepravná trasa je dlhá asi 7 200 km a spája ruské prístavy v Baltskom a Arktíde s prístavmi na pobreží Perzského zálivu a Indického oceánu.
Iniciovali ho Rusko, Irán a India v septembri 2000. Neskôr sa k nemu pridali Arménsko, Azerbajdžan, Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan, Turecko, Ukrajina, Bielorusko, Omán, Sýria a Bulharsko (člen pozorovateľ).
INSTC má tri hlavné trasy: západnú (Rusko-Azerbajdžan-Irán), strednú alebo transkaspickú (cez ruské prístavy Astrachaň a Machačkala) a východnú (priame železničné spojenie Rusko-Kazachstan-Turkménsko-Irán). Čas prepravy nákladu je od 15 do 24 dní v porovnaní s trasou cez Suezský prieplav 45-60 dní.
V roku 2022 dosiahol obrat nákladu pozdĺž koridoru hodnotu 14,5 milióna ton. Predpokladá sa, že do roku 2023 to INSTC zvládne 25 miliónov ton nákladu ročne.
Snímka obrazovky mapy medzinárodného severojužného koridoru. - Sputnik International, 1920, 30.10.2024
Snímka obrazovky mapy medzinárodného severojužného koridoru.
The Dopravný koridor východ-západ má za cieľ uľahčiť vývoz tovaru z ruských prístavov na hranice Číny, Mongolska, Severnej Kórey a Kazachstanu. Jeho základom je Transsibírska magistrála, dlhá asi 10 000 km.
Existujúce a navrhované infraštruktúrne projekty spájajúce Rusko, Mongolsko a Čínu. - Sputnik International, 1920, 30.10.2024
Existujúce a navrhované infraštruktúrne projekty spájajúce Rusko, Mongolsko a Čínu.
Iniciatíva Mongolskej stepnej cesty, ktorá vznikla v roku 2014, má zahŕňať 997 km dlhú nadnárodnú rýchlostnú cestu spájajúcu Rusko a Čínu. Predpokladá tiež rozšírenie existujúcej transmongolskej železnice zo Sukhbaataru na severe do Zamyn-Uud.
Ruský prezident Vladimir Putin vlani v októbri poveril vládu, aby vypracovala návrhy na vytvorenie centrálneho eurázijského dopravného koridoru cez Mongolsko a západnú Čínu. Trasa Rusko-Mongolsko-Čína je už zavedená v zmysle Transmongolskej železnice, vetvy Transsibírskej magistrály, ktorá opúšťa Rusko neďaleko Ulan-Ude, prechádza cez Mongolsko a končí v Pekingu.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno