Tento komentár prichádza po tom, čo Španielsko, Írsko a Nórsko tento týždeň diplomaticky uznali Palestínsky štát, ale Izrael sa stále teší významnej podpore v rámci EÚ.
Šéf zahraničnej politiky Európskej únie Josep Borrell kritizoval v pondelok izraelského premiéra Benjamina Netanjahua v najnovšom náznaku napätých vzťahov medzi Európou a kontroverzným izraelským vodcom.
Poznámka prišla v reakcii na komentáre Netanjahu minulý týždeň obvinil prokurátora Medzinárodného trestného súdu Karima Khana predsudky voči Židom.
„Ich postoj k antisemitizmu voči prokurátorovi ICC je úplne neprijateľný,“ povedal Borrell. Španielsky politik uviedol, že obvinenie bolo pokusom zastrašiť právnika v oblasti ľudských práv a dodal, že tvrdenia o antisemitizme sa objavujú vždy, keď niekto „urobí niečo, čo sa Netanjahuovi nepáči“.
Izraelský premiér odsúdil vyhlásenie ICC z minulého pondelka, že bude žiadať o zatykač proti nemu a ministrovi obrany Yoavovi Gallantovi, ako aj trom vodcom Hamasu za údajné zločiny proti ľudskosti.
Netanjahu odmietol akékoľvek naznačené porovnanie medzi palestínskym zoskupením a Izraelom, ktorý označuje za „demokratický“ štát. Izraelská organizácia B’Tselem a ďalšie medzinárodné skupiny pre ľudské práva majú charakterizovaný Izrael ako režim „apartheidu“. kde 5,5 milióna Palestínčanov na okupovaných územiach „nemá žiadne zastúpenie v politických inštitúciách, ktoré diktujú ich životy“.
„Ako predseda vlády Izraela s odporom odmietam porovnanie haagskeho prokurátora medzi demokratickým Izraelom a masovými vrahmi Hamasu,“ uviedol Netanjahu vo videoposolstve zverejnenom minulý týždeň. „Toto je úplné skreslenie reality. Presne tak vyzerá nový antisemitizmus. Presťahovala sa z kampusov na Západe na súd v Haagu.“
Izraelský premiér minulý mesiac kritizoval propalestínske protesty na amerických vysokých školách s tým, že boli „pripomína to, čo sa stalo na nemeckých univerzitách v 30. rokoch“ a žiadať ich rozpustenie.
Borrellov komentár je znakom rastúceho napätia medzi Netanjahuom a niektorými lídrami EÚ, keďže sedem mesiacov trvajúca izraelská vojenská kampaň v pásme Gazy zúri. Dva medzinárodné súdy so sídlom v Európe nedávno riešili neúspechy izraelskej vlády, pričom Medzinárodný súdny dvor nariadil krajine ukončiť svoju činnosť v Rafahu krátko po vydaní zatykača ICC minulý týždeň.
Šéf zahraničnej politiky EÚ tiež podľa agentúry Reuters oznámil, že čoskoro sa uskutoční zasadnutie Rady EÚ-Izrael, na ktorom sa bude diskutovať o situácii v oblasti ľudských práv v Gaze a „vplyve rozhodnutia Medzinárodného súdneho dvora na dohodu o pridružení“. Komentár naznačuje, že obchod medzi Izraelom a blokom 27 európskych krajín môže byť ohrozená najnovším vývojom práva.
Írsky minister zahraničia tvrdil Ten pondelok „významná diskusia o sankciách“ proti Izraelu prebieha medzi členskými štátmi EÚ. Takéto opatrenia by po Turkiye predstavovali výrazný ekonomický úder proti krajine zastavené začiatkom tohto mesiaca obchodovali s Izraelom kvôli správaniu Tel Avivu v Gaze, kde bolo podľa tamojšieho ministerstva zdravotníctva zabitých takmer 36 000 Palestínčanov.
Napriek tomu zostáva európska podpora kľúčová v prebiehajúcej operácii Izraela v palestínskej enkláve, pričom Nemecko slúži ako najdôležitejší vojenský spojenec krajiny po Spojených štátoch. Minulý mesiac ICJ odmietol vydať núdzový príkaz proti nemeckému poskytnutiu zbraní Izraelu v prípade, ktorý proti európskej krajine podala Nikaragua.
Zdroj sputnik, preložené cez google