13.1 C
Bratislava
nedeľa, 27 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt

Mýto smrť v výbuchu v iránskom bander Abbas Port Rises na 25 ľudí

TEHRAN (Sputnik) - Smrť na výbuch v prístave Shahid Rajaee v južnom iránskom meste Bandar Abbas sa zvýšila na 25 rokov, uviedol v nedeľu...
HomeVojenské spravodajstvoBomba: Blair, vláda Spojeného kráľovstva varovala pred vojnovými zločinmi NATO v Belehrade

Bomba: Blair, vláda Spojeného kráľovstva varovala pred vojnovými zločinmi NATO v Belehrade

Tisíce ľudí zahynulo alebo bolo zranených pri agresii NATO proti bývalej Juhoslovanskej zväzovej republike v roku 1999, keď bola aliancia úplne odhalená ako nástroj západného militarizmu.

Keď agresia NATO v bývalej Juhoslávii plne odhalila alianciu ako nástroj západného imperializmu, novo zverejnené dokumenty odhaľujú, že kontroverzný bývalý premiér Spojeného kráľovstva Tony Blair bol varovaný pred možnými právnymi dôsledkami bombového útoku na štátnu rozhlasovú stanicu v Belehrade.
„Pred 25 rokmi NATO bombardovalo hlavné štúdio juhoslovanskej štátnej vysielacej spoločnosti Radio-Television Serbia (RTS),“ píše nezávislá predajňa Declassified UK. „Útok o 2:00 23. apríla 1999 prišiel uprostred 'humanitárnej intervencie' Billa Clintona a Tonyho Blaira v Kosove.“

„16 pracovníkov médií bolo zabitých a 19 zranených pri štrajku na RTS, ktorý zostáva jedinou najkontroverznejšou udalosťou v 78-dňovej vojenskej kampani NATO,“ poznamenáva novinár John McEvoy.
Spojené kráľovstvo a spojenecké sily NATO tvrdili, že konajú v záujme ochrany etnických Albáncov, keďže etnické násilie vypuklo na všetkých stranách počas rozpadu bývalej socialistickej juhoslovanskej republiky. Prezident Slobodan Milošević však zostal viditeľnou zdržanlivosťou, keďže nové nezávislé štáty deregulovali svoje ekonomiky v súlade s neoliberálnou hospodárskou politikou, ktorú presadzovali západné vlády.
Spojené štáty by podporili mnohých „farebné revolúcie“ po páde východného bloku, pričom bohatí darcovia ako George Soros povzbudzujú a majú úžitok z hospodárskej liberalizácie, ktorú presadzujú inštitúcie pod vedením Západu, ako je Medzinárodný menový fond.
Prípad Miloševića demonštruje scenár, počas ktorého boli Spojené štáty ochotné použiť značnú vojenskú silu, aby sa pokúsili o zmenu režimu, čím sa pripravila pôda pre agresiu NATO v krajinách ako Líbya a Afganistan.
Blair tvrdil, že zničenie sídla RTS a ďalších civilných cieľov bolo odôvodnené v mene demontáže „diktatúry“ Miloševića. Počas bombového útoku, ktorý Amnesty International označila za „vojnový zločin“, bolo zabitých 16 pracovníkov médií.

„Zabíjanie novinárov nezastaví cenzúru, prináša len ďalšie represie,“ uviedla Medzinárodná federácia novinárov vo vyhlásení.
„Nevidíme, ako môže potláčanie spravodajských zdrojov slúžiť nejakému užitočnému účelu,“ povedal Prezident Európskej vysielacej únie Albert Scharf. „Okrem príslušných úmrtí je EBU znepokojená akýmikoľvek pokusmi obmedziť práva divákov na úplné spravodajstvo.“
Odtajnené spisy teraz odhaľujú, že ním bol britský premiér Tony Blair varoval pred zhýralým útokom v tom čase britským generálnym prokurátorom Johnom Morrisom, ktorý spochybnil, ako zničenie veliteľstva vysielania súvisí s údajnou príčinou NATO pri zabezpečovaní „uľahčenia humanitárnej núdze v Kosove“.
Spojené kráľovstvo a Spojené štáty spustili nezákonný akt agresie v Belehrade bez požadovanej rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, demonštruje, kam až bolo NATO ochotné zájsť, aby zabezpečilo hegemóniu Západu po skončení studenej vojny.

„Posúvame sa k situácii, keď naším cieľom bude odstránenie Miloševiča,“ priznal Blair v tom čase vo svojej poznámke odhaľoval, že hlavným motívom útoku bola zmena režimu. „Je zrejmé, že Miloševič bude ohrozovať stabilitu regiónu, kým zostane.“
Sily NATO by pokračovali v útokoch na množstvo ďalších civilných cieľov vrátane belehradského hotela Jugoslavija a hlavného letiska v Čiernej Hore, s malým zjavným záujmom o stúpajúci počet obetí. Do konca kampane boli zabité alebo zranené tisíce ľudí V dôsledku veľmi kontroverzného používania ochudobneného uránu NATO sa stále pozoruje zvýšená miera rakoviny a vrodených chýb.
Spojené kráľovstvo by sa stalo prvou z viacerých západných krajín, ktorá v roku 2008 uznala sporné odtrhnuté územie Kosova. Budúci vodca územia Hashim Thaci, ktorý zohral kľúčovú úlohu počas agresie NATO prostredníctvom svojho vedenia takzvanej Kosovskej oslobodzovacej armády, je v súčasnosti v Haagu pred súdom pre obvinenia z vojnových zločinov.
Medzinárodný trestný tribunál pre bývalú Juhosláviu za intenzívneho konania tlak zo Spojených štátov, by sa kontroverzne rozhodol proti vyšetrovaniu bombardovania RTS ako vojnového zločinu.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno