17.5 C
Bratislava
nedeľa, 27 apríla, 2025

Become a member

Get the best offers and updates relating to Liberty Case News.

― Reklama ―

Chýbate nám tu? Dajte nám o sebe vedieť .. kontakt
HomeNezaradenéBol Robert Fico cieľom ďalšej farebnej revolúcie Západu? Čo zatiaľ vieme

Bol Robert Fico cieľom ďalšej farebnej revolúcie Západu? Čo zatiaľ vieme

Sputnik skúma úlohu médií a mimovládnych organizácií podporovaných zo zahraničia pri zvyšovaní politickej teploty v stredoeurópskej krajine.

Robert Fico zostáva v opatere lekárov v nemocnici v meste Banská Bystrica po tom, čo stredajší bezostyšný atentát na slovenského premiéra šokoval krajinu a zastavil politiku.
Po hodinovej operácii zo začiatku tohto týždňa úrady tvrdili, že život vodcu populistov už nie je v ohrození. Fico však zažil neúspech, keď lekári nedávno odhalili, že jeho stav si vyžaduje druhú operáciu. Úradníci naďalej čakajú na aktuálne informácie o stave premiéra, aby posúdili, či budúci týždeň umožní jeho prevoz do väčšej nemocnice v hlavnom meste Bratislavy.
Ako sa Fico zotavuje, osvetľuje sa veľmi sporné politické a mediálne prostredie na Slovensku, ktoré podľa obhajcov premiéra prispelo k pokusu o vraždu. Slovenský premiér už skôr varoval pred potenciálom, že polarizácia v krajine prerastie do politického násilia. video správa pred viac ako mesiacom by rétorika opozičných médií mohla vyústiť do „vraždy niektorých popredných vládnych politikov“.
Ešte iní majú spochybnil vplyv zahraničných mimovládnych organizácií a západnými vládami podporovanými organizáciami, ktoré často zohrávajú úlohu pri podnecovaní politických nepokojov a dokonca aj pri zmene režimu na celom svete. Fico si vyslúžil opovrhnutie za svoje vytrvalé odmietanie poskytnúť vojenskú pomoc režimu na Ukrajine, pričom trvá na tom, že neverí, že je to v záujme Slovenska.
Sputnik tu zhŕňa to, čo je doteraz známe o úlohe zahraničného vplyvu v slovenskej politike.

“Ruský náklon”

Fico je v západných médiách často kritizovaný už od svojho štvrtého funkčného obdobia vo funkcii predsedu vlády SR v roku 2023. Ako líder Sociálnodemokratickej strany v krajine – bežne označovanej ako Smer – zostal Fico pravdepodobne najvýznamnejším slovenským politikom. vo funkcii predsedu vlády dlhšie ako ktorýkoľvek iný vodca v histórii krajiny po získaní nezávislosti.
Ficov volebný úspech však nezabránil liberálnym publicistom trvať na tom, že ľudový líder – akosi – predstavuje nejasnú hrozbu pre „demokraciu“ na Slovensku. Mainstreamové európske médiá silne stigmatizovali premiéra ako spojenca ruského prezidenta Vladimira Putina za jeho nesúhlas s vyzbrojovaním Ukrajiny, s komentátorom pre The Guardian. písanie že „chváli Moskvu“.
Neboli uvedené žiadne príklady toho, že by to premiér urobil. Namiesto toho autor použil vinu asociáciou, trvá na tom, že Fico „si modeluje podľa Viktora Orbána, lídra „alt-pravice“ v susednom Maďarsku“ (Fico je v skutočnosti ľavicový politik). Premiérovi sa vyčíta aj to, že „zúril proti západu pre svoje domáce publikum“, zatiaľ čo podpredseda jeho strany označuje vojnu na Ukrajine za „vojnu zástupných síl Spojených štátov proti Rusku“. Táto kritika prinajmenšom ukazuje, že sťažnosti západných médií proti Ficovi sú ideologické.
The Guardian sa niečo vyše mesiaca pred nedávnym pokusom o atentát na Fica opäť venoval téme Slovenska. zasiahnutý kus obviňovať ho z kultúry, o ktorej autor tvrdí, že je „blízka, skorumpovaná a nesúladná s liberálnym západom“. Ako dôkaz tvrdenia sa uvádza svedectvo komunikačného poradcu opozičnej strany. Článok vyšiel krátko po tom, ako Ficov spojenec Peter Pellegrini vyhral prezidentské kreslo, opäť na platforme neutrality voči ukrajinskému konfliktu. Opäť The Guardian varoval „ruského náklonu“ krajiny.
Protesty slovenskej opozície, ktoré sa uskutočnia začiatkom tohto roka, boli ostro pokrytie v európskej tlači, čo niektorých viedlo k úvahám, či by západní lídri nezačali otvorene podporovať nepokoje, ako to urobili v r. Gruzínsko. Boli zasiate semená operácie zmeny režimu?

USAID na záchranu

Americká agentúra pre medzinárodný rozvoj (USAID) sa stala jednou zo Spojených štátov amerických najdôležitejšie nástroje zmeny režimu. Pod hlavičkou takých príčin, ako je ekonomický rozvoj a transparentnosť vlády, agentúra celosvetovo investuje do rôznych sociálnych vecí.
Organizácia sa však používa aj ako zbraň amerického vplyvu, financuje organizácie, aktivistov a politikov, ktorí sú v súlade so západnými záujmami. Financovanie takých priorít, ako je „rozvoj nezávislých médií“, teda zakrýva podporu pre opozičné novinárske kanály; „posilnenie občianskej spoločnosti“ vždy znamená posilnenie nátlakových skupín spojených s USA.
Spolu s National Endowment for Democracy (NED) – vládna agentúra popísané jedným z jej zakladateľov, ktorý sa venuje pokračovaniu práce CIA – USAID tvorí dôležitú súčasť úsilia USA zasahovať do politických systémov cudzích krajín.
Kontroverzný Administrátorka USAID Samantha Power navštívil Slovensko v roku 2022 stretnúť s členmi vtedajšej vládnucej opozičnej strany. Výlet ju zaviedol aj do blízkeho okolia Moldavsko kde ona navštívil kancelárie Mediacor, organizácie sponzorovanej USAID, ktorá sa údajne venuje „posilňovaniu nezávislej žurnalistiky“.
Tvrdenia, že „Kremeľ vyzbrojuje dezinformácie“, zohrali ústrednú rolu v Powerovej ceste, keďže Bidenova administratíva využíva túto tému ako predstieranie. regulovať a cenzurovať sociálne médiá. Moc stretol s organizáciou GLOBSEC počas svojho pôsobenia na Slovensku, organizácia podporovaná vládou USA, ktorá sa venuje presadzovaniu záujmov USA a NATO v krajine. GLOBSEC vzišiel zo Slovenskej atlantickej komisie, agentúry zameranej na podporu integrácie Slovenska do NATO a Európskej únie.
Organizácia hostila postavy ako napr bývalý britský premiér David Cameron, bývalá ministerka zahraničných vecí USA Madeleine Albrightová a súčasná šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová na nablýskaných rečníckych zásnubách v Bratislave.
V roku 2021 GLOBSEC hostil Bieloruskí opoziční poslanci na Slovensku na stretnutí venovanom diskusii o „systémových reformách“. Dúfalo sa, že „bieloruskí profesionáli“ by sa mohli „zoznámiť so slovenskou skúsenosťou s transformáciou trhovej ekonomiky“, keďže bieloruská opozícia sponzorovaná USA dúfala, že prevezme moc v Minsku na implementáciu proelitnej neoliberálnej politiky.
Takéto „systémové reformy“ zostali kľúčovou motiváciou pre snahy miliardárskych darcov, ako je George Soros, ktorí profitujú z uvoľnenia ekonomickej regulácie v celej Európe.

Sorosova ruka?

Politické dávanie Georga Sorosa má urobil z bohatého finančníka kontroverznú postavu – rok 1991 článok vo Washington Post ho nazvali „otvoreným činiteľom“ operácií na zmenu režimu podporovaných USA. Popri amerických vládnych organizáciách, ako je NED, Soros smeruje svoje obrovské bohatstvo k prozápadným aktivistom, ktorí pomáhajú zvrhnúť ruské a sociálne demokratické vlády.
Ako však miliardár uplatnil svoj vplyv na Slovensku? Rekord je zahmlený, keďže vedenie Roberta Fica umožnilo krajine zachovať si svoju sociálnodemokratickú ekonomiku relatívne nedotknutú, no organizácie miliardára si na Slovensku zachovávajú svoju prítomnosť ako na celom kontinente.
Začiatkom tohto mesiaca člen Ficovej strany Smer verejne kritizoval mimovládna organizácia Partners for Democratic Change Slovakia (PDCS), ktorá napadla navrhovaný zákon o registrácii zahraničných agentov na Slovensku. Organizácia odmietla obvinenie, že ju financuje George Soros (agentúra v skutočnosti je podporované vládou USA), ale Soros financuje množstvo iných organizácií, ktoré prevádzkovať v krajine, vrátane slovenských pobočiek Nadácia otvorenej spoločnosti a International Research and Exchanges Board (IREX).
IREX financoval niekoľko spoločenstvá pre liberálnych aktivistov v krajine, vrátane aspoň jeden ktorý pokračoval v práci pre Aktuality.sk – jedno z médií, ktoré Fico obvinil z podnecovania politickej nenávisti na Slovensku.
Medzitým gruzínska pobočka Sorosovej nadácie občianskej spoločnosti (CSF), ktorá pomáha pri podpore protivládnych protestov v Tbilisi, podobne označené Robert Fico ako „autoritársky“ líder pre legislatívu transparentnosti mimovládnych organizácií na Slovensku. Spojenecká nadácia Open Society Georgia Foundation (OSGF) má prispel k takzvanému „monitorovaniu médií“ v Bratislave.
Začiatkom tohto roka na Slovensku vypukli nejaké protivládne demonštrácie, no protesty zatiaľ nedosiahli taký rozsah ako v Gruzínsku. Mimovládne organizácie sú uznávané ako spôsob, akým môžu zahraničné záujmy skryte presadzovať vplyv v zahraničí, čo umožňuje ich darcom ľubovoľne zvyšovať a znižovať teplotu politických sporov. Ak sa udalosti na Slovensku ešte nedostali do varu zmeny režimu, môže to byť len preto, že vonkajšie záujmy sú obsadené inde, alebo stále čakajú na vhodnú chvíľu.
Zastrelenie premiéra Fica je však určite vysoko škodlivý vývoj, ktorý poukazuje na polarizované prostredie v krajine. Tí, ktorí sa starajú o slovenskú spoločnosť, sa musia mať na pozore pred takými zhubnými vonkajšími vplyvmi, ktorými sa krajina snaží vytýčiť svoju vlastnú cestu.
Rusofóbia značne poškodila politický diskurz v Spojených štátoch a inde. Zdá sa, že na Slovensku to takmer viedlo k smrti vodcu národa. Krajiny si zaslúžia právo diskutovať o otázkach zahraničnej politiky s ohľadom na svoje suverénne záujmy – bez obviňovania z väzieb na ruského strašiaka.

Zdroj sputnik, preložené cez google

ZANECHAJTE KOMENTÁR

Zadajte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno