Prednosta Veľkého Krtíša Marián Balko uviedol, že pre mesto je Klimasken dôležitým krokom, aby vedeli identifikovať slabé miesta a systematicky pracovať na zlepšovaní podmienok pre život. „Dáva nám to nástroj, ako plánovať s ohľadom na budúcnosť a zároveň lepšie komunikovať s občanmi, prečo sú niektoré opatrenia nevyhnutné,“ povedal.
Projekt vznikol v spolupráci s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky (INCIEN) a s členským mestom ÚMS Veľký Krtíš. To dlhodobo čelí dôsledkom klimatických extrémov. Na základe výstupov mesto vypracovalo návrh adaptačných opatrení. Zahŕňajú výsadbu zelene, tieniace prvky, zadržiavanie dažďovej vody i zlepšenie hospodárenia s vodou. Súčasťou sú opatrenia na znižovanie emisií a energetickej náročnosti, ako je podpora obnoviteľných zdrojov energie či elektromobility.
Spoluzakladateľka a odborná garantka INCIEN Ivana Maleš poznamenala, že Klimasken je nástroj, ktorý prekladá klimatickú vedu do jazyka miest a obcí. „Na základe reálnych dát pomáhame mestám pochopiť, aké klimatické hrozby ich čakajú, aké majú možnosti a kde majú začať,“ reagovala. Doplnila, že to nie je len analýza, ale aj praktický podklad pre rozhodovanie, plánovanie investícií a zlepšovanie kvality života obyvateľov.
Piršelová dodala, že klimatická zmena v mestách má priamy vplyv na zdravie, bezpečnosť, komfort a majetok občanov. „Mestá ako centrum spotreby a konzumu nesú svoj podiel zodpovednosti. Rovnako sú k ľuďom najbližšie a majú možnosť presadzovať reálne, citeľné riešenia klimatickej krízy,“ povedala.
Zdroj feed teraz.sk