Po tom, ako povstalci z M23 a rwandskí vojaci v nedeľu večer vstúpili do centra Gomy, naďalej kolujú protichodné správy o tom, aká veľká časť mesta zostala pod kontrolou vládnych síl.
Hnutie M23 sa koncom roka 2021 po dlhom období nečinnosti opäť aktivizovalo a začalo zaberať veľké časti provincie Severné Kivu. Boje s konžskou armádou od začiatku tohto roka zosilneli a existuje riziko cezhraničného konfliktu.
Podľa vysokého komisára OSN pre utečencov Filippa Grandiho boje o Gomu zintenzívnili humanitárnu krízu v regióne, pričom len tento mesiac vyhnali z domovov pol milióna ľudí. OSN tiež varovala, že konflikt môže vyvolať regionálnu vojnu.
Vláda KDR uviedla, že „pokračuje v práci, aby zabránila krviprelievaniu a strate ľudských životov“ v Gome, napísal hovorca Patrick Muyaya v statuse zverejnenom na sociálnej sieti X.
Kenský prezident William Ruto informoval, že konžský prezident Felix Tshisekedi a rwandský prezident Paul Kagame sa v stredu zídu na krízovom rokovaní. V utorok zasadne mierová a bezpečnostná rada Africkej únie, aby prediskutovala eskaláciu krízy.
Tshisekediho telefonicky kontaktoval aj americký minister zahraničných vecí Marco Rubio, ktorý zopakoval, že Washington „rešpektuje suverenitu KDR“, a zdôraznil potrebu „čo najskôr obnoviť rozhovory medzi KDR a Rwandou“.
Oba štáty majú pritom napäté vzťahy už celé desaťročia: Kinshasa obviňuje Kigali, že sa chce zmocniť nerastného bohatstva KDR vrátane zlata. Rwanda tieto obvinenia popiera.
Napätie vládne aj priamo na hranici medzi KDR a Rwandou, ktoré je zatvorená. V pondelok tam došlo k prestrelke medzi konžskými a rwandskými vojakmi. O život prišlo päť civilistov a 25 ľudí bolo ťažko zranených, uviedli zdroje rwandskej armády pre AFP. Hovorca rwandskej armády Ronald Rwivanga pre AFP povedal, že v blízkosti mesta Gisenyi bolo „odzbrojených“ približne 120 konžských bojovníkov.
Konžská ministerka zahraničných vecí Therese Kayikwamba Wagnerová označila povolanie rwandských vojakov ako posíl pre M23 za vyhlásenie vojny a vo svojom prejave na mimoriadnom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN v nedeľu vyzvala Organizáciu Spojených národov, aby na Rwandu uvalila sankcie.
Bezpečnostná rada nateraz vyzvala len na stiahnutie „agresívnych vonkajších síl“, ale nepomenovala ich.
Rwanda výzvy na stiahnutie svojich vojakov z územia KDR odmietla. Rwandské ministerstvo zahraničných vecí argumentovalo, že boje pri hraniciach predstavujú „vážnu hrozbu“ a „vyžadujú si trvalý obranný postoj Rwandy“.
Zdroj feed teraz.sk