Zaw Mjint Maung bol dlhoročným členom Národnej ligy za demokraciu (NLD) vedenej Su Ťij. Podobne ako mnohí predstavitelia NLD bol aj Maung zadržaný po poslednom vojenskom prevrate v roku 2021 a bol uväznený za korupciu. Nedávno bol z väzenia prepustený zo zdravotných dôvodov.
Vedenie NLD v pondelok vyjadrilo ľútosť nad jeho smrťou a poznamenalo, že k tomu došlo v situácii, ktorá je pre hnutie mimoriadne náročná. „Musíme ísť k demokracii s vodcami, ktorých máme,“ konštatuje sa vo vyhlásení.
NLD totiž niekoľko mesiacov po vojenskom prevrate prišlo o Njana Wina, ktorý bol dlhé roky hovorcom NLD a dôverníkom Su Ťij. Njan Win zomrel vo väzenskej nemocnici po tom, ako sa vo väznici nakazil chorobou COVID-19. V roku 2022 zasa junta popravila jedného z poslancov, čo bol prvý takýto prípad po desaťročiach.
V marci minulého roka junta rozpustila NLD, pretože sa znovu nezaregistrovala podľa nového prísneho volebného zákona. NLD tak prišla o možnosť zapojiť sa do volieb, ktoré by sa mali konať v roku 2025.
Su Ťij (78) si odpykáva 27-ročný trest odňatia slobody za rôzne obvinenia – od korupcie až po nerešpektovanie obmedzení počas pandémie vyvolanej chorobou COVID-19.
V roku 2015 vyhrala jej NLD prvé demokratické voľby v Mjanmarsku po 25 rokoch. Pri prevrate v roku 2021 ju však armáda zadržala, odsúdila a uväznila. Vo väzení má zdravotné problémy.
Táto nositeľka Nobelovej ceny za mier z roku 1991 bola kedysi oslavovaná ako pilier ľudských práv. V roku 2017 však upadla do nemilosti svojich zahraničných podporovateľov, podľa ktorých nekonala, aby armáde v Mjanmarsku zabránila v prenasledovaní príslušníkov prevažne moslimskej menšiny Rohingov. Tento zásah je predmetom vyšetrovania OSN pre podozrenie z genocídy.
Organizácie na ochranu ľudských práv tvrdia, že jej súdny proces za zatvorenými dverami mal za cieľ len vytlačiť Su Ťij z politickej scény.
Talianske médiá minulý mesiac informovali, že pápež František ponúkol Su Ťij útočisko na území Vatikánu.
Zdroj feed teraz.sk