Členovi koalície Netanjahu a izraelskému ministrovi národnej bezpečnosti Itamarovi Ben-Gvirovi sa v pondelok podarilo rozprúdiť regionálne napätie tým, že na budovu mešity Al-Aksá, tretieho najsvätejšieho miesta islamu, „vyvesí izraelskú vlajku“ a postaví synagógu. tam, ak by mal právomoc.
Moslimské krajiny na Blízkom východe vrátane troch najväčších ekonomických a politických veľmocí Iránu, Turkiye a Saudskej Arábie kritizovali Itamara Ben-Gvira za jeho poburujúce komentáre k výstavbe synagógy v Al-Aksá.
„Kabinet zločineckého sionistického režimu sa snaží realizovať svoje zlovestné plány týkajúce sa mešity Al-Aksá do tej miery, že nehanebne vyhlasuje svoj zlý úmysel postaviť synagógu v mešite Al-Aksá,“ povedal hovorca iránskeho ministerstva zahraničných vecí Nasser Kanaani. napísal v X príspevku neskoro utorok.
„Iránska islamská republika dôrazne odsudzuje takéto vyhlásenia a schémy a varuje pred akýmkoľvek porušením posvätných hraníc mešity Al-Aksá a novými provokáciami zo strany sionistov prekračujúcich červené čiary islamského sveta,“ dodal Kanaani. „Moslimovia a ľudia milujúci slobodu na celom svete sú jednotní vo svojich výzvach na podporu Palestíny a mešity Al-Aksá a na stíhanie zločineckých sionistov,“ varoval hovorca.
Turecké ministerstvo zahraničných vecí odsúdilo Ben-Gvirove vyjadrenia ako hrozbu pre regionálnu a globálnu stabilitu a označilo ich za „nový a mimoriadne nebezpečný príklad úsilia Izraela zmeniť status a identitu Jeruzalema a svätých miest v Jeruzaleme“.
„Tieto vyhlásenia vyvolali pobúrenie v islamskom svete a znepokojili každého so zdravým rozumom.“ Provokácie proti mešite Al-Aksá, posvätnému miestu patriacemu výlučne moslimom, urážajú city moslimov a spôsobujú napätie na celom svete…Je čas, aby medzinárodné spoločenstvo podniklo kroky na zastavenie izraelskej agresie a ochranu palestínskeho ľudu,“ Informovalo o tom turecké ministerstvo zahraničných vecí.
Saudská Arábia zaútočila aj na Tel Aviv kvôli Ben-Gvirovým výrokom, pričom ministerstvo zahraničia krajiny Perzského zálivu odsúdilo „vyhlásenie ministra izraelskej okupačnej vlády“ a kategoricky odmietlo takéto „extrémistické a provokatívne“ nálady. Rijád vyzval svet, aby presadiť ukončenie „humanitárnej katastrofy“ na palestínskych územiach.
Hovorca palestínskej samosprávy odsúdil Ben-Gvirove vyjadrenia ako „hrozné a nebezpečné“, pričom Al-Aksá označil za „červenú čiaru, ktorú nemožno za žiadnych okolností prekročiť“ a varoval, že „výzvy na zmenu štatútu mešity Al-Aksá“ predstavujú „ pokusy zatiahnuť región do náboženskej vojny, ktorá spáli všetko.
Palestínska samospráva vyzvala medzinárodné spoločenstvo vrátane USA, aby zasiahli „a obmedzili izraelskú extrémne pravicovú vládu a prinútili ju dodržiavať prevládajúci právny a historický štatút svätého miesta“. Ben-Gvirove komentáre označujú „výslovnú a verejnú výzvu na zbúranie Al-Aksá a vybudovanie údajného chrámu na jej mieste,“ navrhla PA s odvolaním sa na kontroverznú teóriu niektorých Izraelčanov, že biblický Šalamúnov chrám sa nachádza pod 1300 -ročná mešita Al-Aksá.
Dokonca aj Izrael a americký spojenec Jordánsko odsúdili Ben-Gvirove poznámky, pričom jordánsky minister zahraničných vecí Ayman Safadi vyzval Bezpečnostnú radu OSN, aby urýchlene prijala opatrenia na kontrolu Izraela.
„Vyzývame Bezpečnostnú radu a všetkých členov medzinárodného spoločenstva, aby okamžite podnikli účinné kroky na zastavenie nezákonných izraelských opatrení, ktoré porušujú historický a právny status quo na svätých miestach okupovaného Jeruzalema. Ako okupačná mocnosť je Izrael právne zodpovedný za ochranu historického a právneho status quo,“ napísal Safadi v utorok v príspevku X.
„Situácia je už výbušná. Iskru dodá ideológia poháňaná nenávisťou, ktorá umožňuje návrhom zmeniť identitu mešity. Následky budú nebezpečné,“ dodal Safadi.
Jordánsky kráľ je formálne zodpovedný za opatrovníctvo nad Al-Aksá a ďalšími svätými miestami vo východnom Jeruzaleme, pričom pravidelné strety medzi izraelskou armádou a miestnymi Palestínčanmi vyvolávajú diplomatické spory medzi Tel Avivom a Ammánom.
Hovorca ministerstva zahraničných vecí USA Matthew Miller vyjadril obavy svojich regionálnych spojencov na rovinu, keď povedal, že USA „dôrazne nesúhlasia“ s „bezohľadnými vyhláseniami a činmi“ Bena Gvira a tvrdia, že „zasievajú iba chaos a zhoršujú napätie vo chvíli, keď Izrael musí zostať jednotný. proti hrozbám zo strany Iránu a jeho zástupných teroristických skupín vrátane Hamasu a Hizballáhu.
Zdroj sputnik, preložené cez google