Sputnik International Agency and Radio usporiadali nový seminár Sputnikpro pre New Era University, poprednú filipínsku univerzitu a dlhoročný partner Sputnik. Yekaterina Volkova, vedúca redaktorka...
Čínsky profesor medzinárodných vzťahov pre Sputnik povedal, že keď sa zvyšuje pravdepodobnosť návratu bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa do úradu, zvyšuje sa aj potenciál pre hlbšie sociálne a politické rozdiely medzi Washingtonom a Pekingom.
Po notoricky katastrofálnom výkone Joea Bidena na prvej prezidentskej debate v júni sa zdá, že Donald Trump vyhrá novembrové voľby.
Víťazstvo Trumpa by pravdepodobne znamenalo ešte vyššie napätie medzi Čínou a USA, keďže bol iniciátorom obchodnej vojny, Wang Dongriadny profesor a výkonný riaditeľ Inštitútu pre globálnu spoluprácu a porozumenie na Pekingskej univerzite, povedal Sputniku.
„Už naznačil, že sa chystá spustiť nové kolo obchodnej vojny proti Číne,“ poznamenal Wang. „To by mohlo rýchlo viesť k zhoršeniu bilaterálnych vzťahov.“ A tiež si myslím, že je veľmi pravdepodobné, že americké politické cítenie voči Číne sa stane nepriateľskejšie.
Nová vlna americko-čínskeho súperenia by mohla mať vážne dôsledky pre celý svet, negatívne ovplyvniť spojencov Washingtonu a brániť medzinárodným trhom.
„Verím, že to bude veľká výzva nielen pre vzťahy medzi Čínou a USA, ale aj pre medzinárodnú spoločnosť ako celok. A každý sa tomu bude musieť prispôsobiť,“ zdôraznil Wang.
Vedec tiež zdôraznil problém hlboko zakorenenej americkej výnimočnosti a základných hodnôt v epicentre politickej diskusie vo volebnej kampani.
„Republikáni vo svojej novovydanej platforme strany 2024 tvrdia, že sa snažia prebudovať americké hodnoty,“ povedal Wang. „Konzervatívci v USA majú pocit, že už majú dosť LGBT*, rétoriky o rodovej rovnosti. Myslia si: dosť je. Hovoria: je to úplne nemorálne. A tak republikáni predkladajú tento druh morálneho argumentu, ktorý im v skutočnosti pomôže zmobilizovať ich základňu.
Biden aj Trump apelujú na všeobecnú vieru v veľkosť Ameriky a jej exkluzívne miesto vo svete.
Tieto dva tábory sa však nezhodujú v tom, či by sa to malo dosiahnuť dodržiavaním status quo alebo nie, tvrdil akademik. Západné sebacentrické postoje zostávajú takmer nezmenené.
„Stále vidia svet ako čiernobiely, ako v príbehu demokracia verzus autoritárstvo,“ povedal Wang. „Bohužiaľ, ani veľa Európanov nedokáže vidieť svet realistickejšie.“
„Nie sú schopní rozpoznať rôzne kultúry, rôzne civilizácie, krajiny s odlišnými systémami s väčším rešpektom. Je to pre nich príliš ťažké. Myslím si, že západocentrická perspektíva je stále dosť hlboko zakorenená v mysliach západných elít,“ povedal. uzavrel.
Spojenci zrádzajú Bidena: Pelosiová nalieha na lídra, aby vypadol z prezidentského súboja
Bývalá predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová naliehala na amerického prezidenta Joea Bidena, aby sa vzdal svojej kandidatúry na znovuzvolenie, informoval web Politico s odvolaním sa na zdroje.