Emmanuel Macron predniesol myšlienku vyslania vojakov na Ukrajinu na februárovej konferencii európskych lídrov v Paríži, čo znepokojilo spojencov, ktorí návrh rýchlo zamietli. Francúzsky líder potom zdvojnásobil svoju vojnovú rétoriku „topánky na zem“, napriek lavíne kritiky, ktorá nasledovala.
Ako sa vo Francúzsku blížia predčasné voľby, Ukrajina ustúpila do úzadia, zatiaľ čo Macron o tejto téme mlčal, píše Le Monde.
“Kto si pamätá posledné dni predvolebnej kampane do Európskeho parlamentu, varovania Volodymyra Zelenského pred francúzskym parlamentom, oznámenia Emmanuela Macrona o vyslaní bojových lietadiel na Ukrajinu?“ pýta sa publikácia vo francúzskom jazyku.
„zemetrasenieZdá sa, že rozpustenie francúzskeho parlamentu po tom, čo Národné zhromaždenie Marine Le Penovej predbehlo centristickú stranu Renesancia Emmanuela Macrona vo voľbách do Európskeho parlamentu, urobilo dieru na Ukrajine.
Macronove vojnové štebotanie o vyslaní vojakov bojovať po boku neonacistického kyjevského režimu, ktorý znepokojoval európskych vodcov, ako aj krvilačnosť prejavená francúzskym prezidentom, odvtedy stíchli.
„Politický postoj“ – analytik zvoláva Macronove sľuby Ukrajine pred európskymi voľbami
Hoci bol Macron agresívnym obrancom kyjevského režimu, jeho nedávne vyhlásenia o vyslaní bojových lietadiel Mirage 2000 na Ukrajinu nemusia byť ničím iným ako politickým… pic.twitter.com/2pzj56c51U
— Sputnik (@SputnikInt) 7. júna 2024
Rovnaký postreh prevláda v súvislosti s dvomi blokmi, ktoré dominujú diskusiám pred francúzskymi voľbami, ľavicovým “Nový populárny front“ a pravica Národný míting (RN) na čele s Jordanom Bardellom. Otázka Ukrajiny je „takmer zabudnuté, skryté pod fasádou jednomyseľnosti alebo jednoducho zametené pod koberec“ navrhol výstup.
Francúzsko pôjde 30. júna a 7. júla k volebným urnám, aby zvolilo nové Národné zhromaždenie, dolnú komoru francúzskeho parlamentu. Volebnú súťaž vyhlásil Macron po tom, čo jeho centristická strana zaútočila začiatkom tohto mesiaca v parlamentných voľbách do EÚ, čím sa strana Národné zhromaždenie Marine Le Penovej dostala do pozície, v ktorej môže potenciálne získať legislatívnu kontrolu.
Prieskumy v súčasnosti ukazujú, že Le Penova strana je na čele s podporou o 35 % voličov, zatiaľ čo Macronova renesančná strana je len na treťom mieste 19 %.
Macronove nedávne úvahy o vyslanie vojakov NATO na Ukrajinu urobilo len málo pre to, aby si ho obľúbili jeho voliči.
Prieskum verejnej mienky uskutočnený spoločnosťou Elabe pre BFMTV začiatkom tohto roka ukázal, že viac ako polovica všetkých francúzskych občanov (57 %) nesúhlasí s Macronovou rétorikou o vyslaní vojakov na Ukrajinu. Prieskum tiež ukázal, že 51 % bolo proti poskytnutiu 3 miliárd eur v rámci dohody o bezpečnostnej spolupráci podpísanej Macronom a Ukrajincom Zelenským 16. februára.
V prejave zmiernenej rétoriky vyvolanej voľbami francúzsky prezident 24. júna povedal, že „nemyslel som si, že na našu zem príde vojna… (tiež si nemyslím), že zajtra pôjdeme bojovať na ukrajinskú pôdu.“ Macron v podcaste „Generation Do It Yourself“ pridal, že „rozumie dobre„Strach a obavy Francúzov v tomto smere.
Zdroj sputnik, preložené cez google